Mit látnak az emberek a klinikai halál során?

Szokatlan agyi aktivitás
A 2017 és 2020 között az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban zajló AWARE-II tanulmányban 567 olyan beteget vizsgáltak, akik túlélték a szívmegállást. Csak körülbelül 10 százalékuk tudott teljesen felépülni, de a túlélők 40 százaléka emlékezett vissza olyan pillanatokra, amikor a klinikai halál állapotában volt.

Eközben 85 betegnél egyedi agyi mintázatokat rögzítettek elektroenkefalogram (EEG) segítségével. Ezek a jelek, amelyek gamma-, delta-, théta-, alfa- és béta-hullámokat tartalmaznak, a magasabb mentális funkciókkal: a memóriával, a tudatossággal és a kognitív teljesítménnyel hozhatók összefüggésbe.

Mit látnak a betegek a halál időpontjában
A vizsgálatban résztvevők közül sokan „emlékezetes halálélményeket” írtak le.

A testtől való elszakadás érzése

A tudósok hangsúlyozzák, hogy ezek az állapotok alapvetően különböznek a hallucinációktól vagy az álmoktól. A kutatók szerint az agy a gátlástalan állapotában hozzáférést nyithat az egész életútra kiterjedő emlékekhez, sőt a valóság más szintjeihez is.

A tudomány új távlatai
„Ez az első nagyszabású tanulmány, amely megerősíti, hogy az agy sokkal tovább működik, mint gondoltuk” – magyarázza a tanulmány vezető szerzője, dr. Sam Parnia.

Bízik abban, hogy ezek az eredmények segíteni fognak az agykárosodás megelőzésére szolgáló jobb módszerek kialakításában és az újraélesztési technikák javításában.

A tudósok munkája megalapozza az emberi tudatosság és a klinikai halállal való kapcsolatának további tanulmányozását. A jövőben a kutatók azt tervezik, hogy megtalálják a tudatosság biomarkereit, és tanulmányozzák az ilyen élmények hosszú távú következményeit.

Elolvasom a cikket