Ukrajnát, mint stabil jogállamot értelmezni nem lehet + VIDEÓ

Magyar Tibor
2025. január 8. szerda. 4:33

Én azokkal értek egyet, akik azt mondják, hogy alapvetően tudatában van a cselekedeteinek Biden – mondta a Magyar Hírlap stúdiójában ifjabb Lomnici Zoltán. Az alkotmányjogász hozzátette, az egy másik kérdés, hogy egy olyan pályára helyezte magát az amerikai elnök, amely pályáról nem tud letérni. Ez a pálya hibás politika mentén született, amely káros gazdasági értelemben is, politikai értelemben is az egész transzatlanti világra.

Az orosz–ukrán háború lezárásáról kiemelte, a legfőbb cél az lett volna a legelejétől kezdve, hogy olyan béketárgyalást hozzanak tető alá, és olyan békét szorgalmazzanak, amely mindkét fél számára, az agresszor számára is elfogadható úgy, hogy ne folytassa tovább a háborút, és a megtámadott fél tekintetében is. Ebben a háborúban nincs győztes, és nem is fognak vélhetőleg győztest hirdetni, egy teljesen más logika szerint kell lezárni ezt a háborút. Itt nem a fegyverletétel lesz a vége, vagy nem egy jaltai vagy egy vesztfáliai megállapodással kell hogy lezáruljon. Itt egy másfajta logika kell hogy érvényesüljön. „Szerintem helyesen tennék a vezetők, hogyha kissingeri diplomáciai logikához nyúlnának vissza, és abból merítenének. Ennek az a lényege, hogy az Orosz Föderációnak is vannak érdekei, Ukrajnának is vannak érdekei, területi szempontból kell kompromisszumokat kötni, és egyéb más helyzetből is. Kérdésekben is. De ezzel kapcsolatban nyilvánvalóan még a jövő zenéje, hogy melyek azok a szempontok, amelyek az ukrán fél számára elengedhetetlenek, melyek azok a kérdések, amelyekből bár nem kíván engedni az ukrán fél, mégis kénytelen lesz, és az oroszoknál is ugyanezt a két szempontot el lehet kiemelni” – fogalmazott ifjabb Lomnici Zoltán.

A szakember kiemelte, amíg nem lép hivatalba az új adminisztráció, addig a hivatalban lévő külügyminiszter az a személy, aki egyedül és kizárólagosan tárgyalhat az amerikai érdekekről. Mert akinek nincs erre felhatalmazása, nem tárgyalhat senkivel konkrét kérdésekről, csak beszélgethet. Ezért nagyon lényeges, hogy a Macron által összehozott Trump–Zelenszkij-találkozón fontos, hogy kihangsúlyozták, hogy Trump nem hozhatott semmilyen döntést Amerika nevében. Ő esetlegesen kifejthette a politikai nézeteit egy-egy kérdés kapcsán, és esetlegesen a későbbi politikai lépései tekintetében jelzéseket adhatott, de semmilyen konkrétum nem hagyhatta el a száját.

Az esetleges béketárgyalásokról elmondta: „Nem tartom valószínűnek, bár Zelenszkijt sokan bábnak, a Zelenszkij-kabinetet pedig bábkormánynak tekintik, hogy kihagynák teljes mértékben Ukrajnát – mondjuk – akkor, hogyha az ország felosztásáról, területek átadásáról, fegyverek leszereléséről lenne szó, vagy akár egy új kormány vagy új vezető kijelöléséről tárgyalnának. Ne feledkezzünk meg arról, hogy törvényes választások már nagyon rég nem voltak Ukrajnában ahhoz képest, hogy hosszú hónapokkal ezelőtt meg kellett volna tartani a választásokat.”

Emlékeztetett, jelenleg több emberjogi egyezmény végrehajtása felfüggesztésre került Ukrajnában. Tehát Ukrajnát, mint stabil jogállamot értelmezni – lehet, hogy 2022 előtt sem lehetett –, de most semmiképpen nem lehet. Tehát Ukrajna anyagilag, politikailag, katonai értelemben, minden szempontból a Nyugattól függ, ugyanakkor a látszatot azt meg kívánják azáltal őrizni, hogy Zelenszkijjel tárgyalnak. Holott Zelenszkijnek vélhetően semmi szava nincs.

Objektum doboz

Elolvasom a cikket