Delfinek pusztulását okozta az orosz tartályhajók balesete

MH/ MTI
2025. január 8. szerda. 12:39

A tengeri emlősök feltehetően olajszennyezés következtében múltak ki – közölte a TASZSZ orosz hírügynökséggel Pavel Harlamov, a szennyezés felszámolásával foglalkozó önkéntesek koordinátora. Január 3-án észleltek először olajszennyeződést a Krím félsziget délnyugati részén fekvő félmilliós Szevasztopol szövetségi szintű nagyváros, hadikikötő melletti öbölben, később a területen regionális rendkívüli állapotot hirdettek.

A Krími Köztársaságban 2024. december 21. óta tapasztalnak olajszennyezést. „Több elpusztult delfint fedeztek fel, a kiemelésükhöz szükséges munkálatok folyamatban vannak” – mondta a nyilatkozó. Hozzátette: Szevasztopolban az önkéntesek rendszeresen találnak a tengeren és a parton olajjal szennyezett, még élő madarakat is.

Őket befogják és állatorvosokhoz szállítják. Korábban Mihail Razvozsajev szevasztopoli kormányzó arról számolt be, hogy 46 olajjal szennyezett élő madarat találtak. A tengeri emlősök mentésére szakosodott oroszországi Delfa állatvédő csoport vasárnap a Telegram közösségi oldalon 32 delfin pusztulásáról tájékoztatott a Kercsi-szorosnál történtekkel összefüggésben. A „Volgonyefty–212” és a „Volgonyefty–239” tartályhajók 2024. december 15-én szenvedtek balesetet. Egy tengerész meghalt, a többieket sikerült kimenteni. A mentőszolgálat szerint a tartályhajók mintegy 9,2 ezer tonna fűtőolajat szállítottak.

A katasztrófa miatt a Fekete-tenger vizei olajjal szennyeződtek, a vészhelyzet következményeinek felszámolása folyamatban van. Az orosz közlekedési minisztérium szerint mintegy 2400 tonna olajtermék került a Fekete-tengerbe. Vlagyimir Putyin orosz elnök a történteket környezetvédelmi katasztrófának minősítette.

A hatóságok december 26-án szövetségi szintű veszélyhelyzetet hirdettek Oroszországban a fekete-tengeri olajszennyezés miatt. Az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma vasárnapi összesítése szerint eddig 96 ezer tonna szennyezett földet távolítottak el a Krasznodari terület legsúlyosabban érintett, Anapa és Tyemrjuk kikötővárosok környékén található térségeiből.

Elolvasom a cikket