Irán aggódik atomerőműve miatt

MH/ MTI
2025. január 8. szerda. 18:15

Az ország egyetlen, orosz segítséggel épült atomerőműve a déli Busehr tartományban, a Perzsa-öböl partján található, építése 1975-ben kezdődött. A létesítményt 2011-ben kapcsolták rá az országos áramhálózatra, teljes kapacitással 2012 óta működik.

A Busehr tartomány kormányzójára hivatkozó tudósítás a szigorítás részleteire nem tér ki.

Az Irán és Izrael között fennálló katonai feszültség miatt a perzsa államban egyre nő az aggodalom egy jövőbeli háború esetleges kitörésével kapcsolatban. Az izraeli kormány attól tartva, hogy Irán a jövőben atomfegyvereket is gyárthat, gyakran támadásokkal fenyegeti Irán nukleáris létesítményeit.

Iránban már többször váltak kémkedés és szabotázsakciók célpontjává a nukleáris fejlesztésekre irányuló kutatások.

Maszúd Peszeskján, Irán mérsékelt irányvonalú elnöke még mindig a Nyugattal kötendő új nukleáris megállapodás megkötésében reménykedik, a tárgyalások az utóbbi években nem jártak eredményekkel.

Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 20-ai hatalomba való visszatérése után egyes várakozások szerint „szabad utat adhat” Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek az Iráni elleni támadások fokozására.

Donald Trump korábbi elnöksége idején, 2018 májusában egyoldalúan kiléptette országát az iráni atomprogramról szóló többoldalú megállapodásból, és visszaállította az Iránt sújtó szankciókat, amire válaszul Irán fokozatosan felhagyott a megállapodásban vállalt kötelezettségeinek teljesítésével.

Az utóbbi években Omán és Katar közvetítésével folytak tárgyalások az Egyesült Államok és Irán között, miután a két ország között nincs hivatalos diplomáciai kapcsolat.

Elolvasom a cikket