Nincs biztonságos alkoholfogyasztási szint, figyelmeztet az amerikai sebész főorvos

Az áttekintés szerint az alkohol önmagában közel 100 ezer rákos megbetegedésért és 20 ezer rákos halálesetért felelős évente az Egyesült Államokban.

„A tudományos bizonyítékok összessége ok-okozati összefüggést mutat az alkoholfogyasztás és a rák legalább hét különböző típusának fokozott kockázata között, beleértve a mellrákot (nőknél), a vastagbélrákot, a nyelőcsövet, a májat, a szájüreget (szájüreg), a garatot (garat) és a hangszalagot (gége)”.

„Minél több alkoholt fogyasztunk, annál nagyobb a rák kockázata. Bizonyos rákos megbetegedések, például az emlő-, a száj- és a torokrák esetében a bizonyítékok azt mutatják, hogy ez a kockázat napi egy vagy kevesebb ital körül kezdhet növekedni.”

Az alkoholfogyasztással kapcsolatos egészségügyi tanácsok némileg vegyesek lehetnek, a bizonyítékok arra utalnak, hogy a mértékletes alkoholfogyasztás valóban előnyös lehet az egészség egyes aspektusaira nézve, ellentétben olyan tanulmányokkal, amelyek rávilágítanak a másokra gyakorolt káros hatásokra.

Az alkohol és a rák közötti kapcsolat ismert és bizonyított, de általában a nagy mennyiségű alkoholfogyasztással hozható összefüggésbe, az amerikai táplálkozási irányelvek a férfiak számára napi egy-két ital, a nők számára pedig legfeljebb egy ital „egészséges” határértéket állapítanak meg.

Az új ajánlás szerint még ez is túl sok. A becslések szerint az évi 20 ezer alkohollal összefüggő rákos haláleset 17 százaléka esik az ajánlott fogyasztási határértékek közé.

Négy mechanizmus létezik, amelyek révén az alkohol növelheti a rák kockázatát: az oxidatív stressz fokozódása révén, amely károsítja a DNS-t és a fehérjéket; a hormonszintek megváltoztatásával, ami jelentősen növeli a mellrák kockázatát; a rákkeltő anyagok felszívódási sebességének növekedésével; és az acetaldehid nevű mérgező vegyületté történő lebomlásával, amely szintén károsítja a DNS-t.

„Az alkohollal összefüggő rákos megbetegedések legnagyobb terhe az USA-ban a nőknél a mellrák: a becslések szerint 2019-ben 44 180 eset fordul elő, ami a nőknél előforduló mintegy 270 ezer összes mellrákos eset 16,4 százalékát jelenti” – derül ki a jelentésből.

A tanácsadás célja, hogy felhívja a figyelmet a rák és az alkoholfogyasztás közötti kapcsolatra, mivel a felnőtt amerikaiak közel fele nem is tud a kapcsolat létezéséről. Az Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutatási Ügynöksége az alkoholt az 1. csoportba tartozó rákkeltő anyagnak tekinti. E csoportba tartozik még a formaldehid, az ionizáló sugárzás, a dohány, a feldolgozott hús és az azbeszt.

Elolvasom a cikket