Az áttekintés szerint az alkohol önmagában közel 100 ezer rákos megbetegedésért és 20 ezer rákos halálesetért felelős évente az Egyesült Államokban.
„A tudományos bizonyítékok összessége ok-okozati összefüggést mutat az alkoholfogyasztás és a rák legalább hét különböző típusának fokozott kockázata között, beleértve a mellrákot (nőknél), a vastagbélrákot, a nyelőcsövet, a májat, a szájüreget (szájüreg), a garatot (garat) és a hangszalagot (gége)”.
„Minél több alkoholt fogyasztunk, annál nagyobb a rák kockázata. Bizonyos rákos megbetegedések, például az emlő-, a száj- és a torokrák esetében a bizonyítékok azt mutatják, hogy ez a kockázat napi egy vagy kevesebb ital körül kezdhet növekedni.”
Az alkoholfogyasztással kapcsolatos egészségügyi tanácsok némileg vegyesek lehetnek, a bizonyítékok arra utalnak, hogy a mértékletes alkoholfogyasztás valóban előnyös lehet az egészség egyes aspektusaira nézve, ellentétben olyan tanulmányokkal, amelyek rávilágítanak a másokra gyakorolt káros hatásokra.
Az alkohol és a rák közötti kapcsolat ismert és bizonyított, de általában a nagy mennyiségű alkoholfogyasztással hozható összefüggésbe, az amerikai táplálkozási irányelvek a férfiak számára napi egy-két ital, a nők számára pedig legfeljebb egy ital „egészséges” határértéket állapítanak meg.
Az új ajánlás szerint még ez is túl sok. A becslések szerint az évi 20 ezer alkohollal összefüggő rákos haláleset 17 százaléka esik az ajánlott fogyasztási határértékek közé.
Négy mechanizmus létezik, amelyek révén az alkohol növelheti a rák kockázatát: az oxidatív stressz fokozódása révén, amely károsítja a DNS-t és a fehérjéket; a hormonszintek megváltoztatásával, ami jelentősen növeli a mellrák kockázatát; a rákkeltő anyagok felszívódási sebességének növekedésével; és az acetaldehid nevű mérgező vegyületté történő lebomlásával, amely szintén károsítja a DNS-t.
„Az alkohollal összefüggő rákos megbetegedések legnagyobb terhe az USA-ban a nőknél a mellrák: a becslések szerint 2019-ben 44 180 eset fordul elő, ami a nőknél előforduló mintegy 270 ezer összes mellrákos eset 16,4 százalékát jelenti” – derül ki a jelentésből.
A tanácsadás célja, hogy felhívja a figyelmet a rák és az alkoholfogyasztás közötti kapcsolatra, mivel a felnőtt amerikaiak közel fele nem is tud a kapcsolat létezéséről. Az Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutatási Ügynöksége az alkoholt az 1. csoportba tartozó rákkeltő anyagnak tekinti. E csoportba tartozik még a formaldehid, az ionizáló sugárzás, a dohány, a feldolgozott hús és az azbeszt.