Mi magyarok igazán nagy kenyérfogyasztó nemzet vagyunk. De vajon jó minőségű kenyeret fogyasztunk? Sokan nem is gondolják, hogy mekkora kárt okozhatnak az egészségükben, ha nem megfelelően elkészített pékárút esznek. Egyre többen adják arra a fejüket, hogy a kenyeret ne boltban vegyék meg, hanem saját maguk készítsék el. Ehhez már rengeteg otthoni kenyérsütő gépet találhatunk a piacon. Vannak olyanok, akik még egy szinttel feljebb űzik az otthoni kenyérsütést, és kovászos termékeket készítenek. Portálunk találkozott egy 20-as éveiben járó budapesti lakossal, aki már évek óta maga készíti a pékárukat, ráadásul otthoni kovászból egy panellakás kis konyhájában. Mivel figyel az egészségére, ezért próbált a kenyér helyett alternatív, de egészséges megoldást találni. Így vágott bele a házi sütögetésbe. A folyamatokat gyorsan elsajátította, és három-négy hónappal később már gyakorlott volt a konyhában.
Ráadásul nemcsak egészséges, hanem finom is. Az évek alatt számtalan terméket fejlesztett már ki. Több szempont is amellett szólt, hogy maga süsse a pékáruit. A kovászos kenyerek titka a jó minőségű lisztben és a tészta hosszú érési idejében rejlik.
Emésztést segítő prebiotikumot tartalmaznak, amik jót tesznek a bélrendszernek, és a tejsavbaktériumoknak köszönhetően a fontos tápanyagokból is többet fog a szervezete hasznosítani, mint az élesztős kenyereknél. Emellett a tejsavbaktériumok a kenyér glikémiás indexét is csökkentik, így lelassítják a glükóz véráramba jutásának sebességét.
Amíg egy élesztős péktermék puffadást, gyomorégést okoz, addig a kovászos termékektől ebben a tekintetben nem kell félni, nyugodtan fogyasztható.
Ráadásul a kovászos kenyér sokkal tovább eláll és frissebb marad, mint az élesztős társai, ez a kovász ecetsavtartalmának köszönhető, de a jó kenyérnek ideje sincs megromlani, mert hamarabb elfogy. Ha mégsem lenne így, akár egy hétig is bírja. Fontos, hogy nem szabad előre felszeletelni, mert a kenyér héja tartja frissen a belét – tanácsolta a hobbipék.
A házi pékünk megosztott pár tanácsot is. Először is, neveljünk kovászt vagy pedig kérjünk valamelyik ismerősünktől, de már az internetről is rendelhetünk. A jó kenyérhez idő kell, ez nem egy gyors folyamat, de kiválóan be lehet illeszteni a napi rutinba.
Másodszor, készítsük el az aktív kovászunkat az anyakovászból. Ha a recept 110 gr kovászt ír, akkor vegyünk ki 25 gr (kb. egy evőkanál) anyakovászt az üvegből, majd egy másik üvegben vagy mélytányérban keverjük el 45 gr langyos vízzel és 45 gr liszttel. Ezután hagyjuk meleg helyen legalább hat órát állni.
Ha kétszeresére nőtt az aktív kovászunk, akkor jöhet a dagasztás. Egy tálba tegyük bele a 110 gr kovászt, és keverjük egy kicsit el 250 gr langyos vízzel. Majd egy szitával adjunk hozzá 350 gr jó minőségű BL80-as kenyérlisztet. (A lisztet mindenki saját ízlése szerint variálhatja.) A szitálás azért fontos, hogy a liszt lazuljon és levegő érje a szemcséket.
Ezután kezdjük el dagasztani a tésztát, de még ne teljesen dagasszuk. Hagyjuk pihenni 30 percig, amíg az autolízis végbemegy, vagyis a lisztszemcsék megszívják magukat vízzel. Ezután folytathatjuk a dagasztást. Először körülbelül 4-5 percig, amíg a tészta elkezd elválni a táltól, ekkor adjunk hozzá 8 gr sót, majd folytassuk, mígnem a sót is felveszi. Fontos, hogy a sót nem szabad korábban beletenni, mert lassítja a kelesztési folyamatot.
Házi készítésű tészta
Ha kész a dagasztás, tegyük át olívaolajjal enyhén kikent kelesztő tálba, és hagyjuk 20-30 percig, hogy a fermentálódás beinduljon. Ha letelt az idő, nedves kézzel borítsuk ki egy enyhén megolajozott vagy nedvesített felületre, húzzuk szét kézzel, majd hajtogassuk be és tekerjük fel. Ez a folyamatot ismételjük meg 20 percenként öt alkalommal.
Majd jöhet a szakajtóba formázás. Ehhez már lisztet kell használni. Ha kész a formázás, akkor hagyjuk 30-60 percet kelni, és ezt követően mehet a hűtőbe egy éjszakára. Ha reggel csináljuk ez a folyamatot, akkor estig. A legjobb, ha 6-10 órát van a hűtőben.
A sütést legjobb, ha egy vaslábasban kezdjük körülbelül 25 percig 250 fokon, majd a fedőt levéve és a hőmérsékletet csökkentve 200 fokon még 15-20 percig, amíg a kívánt árnyalatot el nem érjük.