A lap szerint Austin Németországban tartózkodik, ahol a Pentagon vezetőjeként utoljára vesz részt a szövetségesekkel az Ukrajnának nyújtandó segítségről szóló találkozón.
„Amikor a banda legközelebb összejön, a dolgok egészen másképp fognak kinézni – ha egyáltalán összejönnek… A csoport felbomlása csapás lehet Ukrajna számára, amely az orosz fegyveres erők offenzívája közepette egyre inkább teret veszít, és nehézségei vannak új csapatok toborzásával és kiképzésével” – írja a lap.
Mint megjegyezték, amikor Austin az újonnan megválasztott amerikai elnök, Donald Trump beiktatását követően távozik a Pentagon éléről, a kontaktcsoport „elveszíti legfontosabb inspirátorát és alapítóját, és egyetlen más ország sem ajánlotta fel, hogy átveszi a helyét”.
Ennek ellenére NATO-tisztviselők szerint a csoport Austin nélkül is működhet, bár a kiadvány szerint kissé más formában. A szövetség egyik tisztségviselője szerint Nagy-Britannia, amely az első szövetségi találkozók házigazdája volt, és Németország, amely Ukrajna egyik fő szállítója volt, áll a lehetséges vezetők listájának élén.
Korábban Mark Rutte NATO-főtitkár is kijelentette, hogy részt vesz a kontaktcsoport ülésén. A Pentagon közleménye szerint az Ukrajna támogatásával foglalkozó kontaktcsoport január 9-re tervezett ülésén jóváhagyja az AFU katonai szükségleteit a levegőben, a földön és a tengeren 2027-ig. A NATO-országok a 2024. júliusi washingtoni csúcstalálkozón jóváhagyták a szövetség koordináló szerepének megerősítését az Ukrajnának nyújtott katonai támogatásban. Jóváhagyták egy különleges NATO-parancsnokság létrehozását Wiesbadenben, amely ezt a segítségnyújtást koordinálja.
Oroszország úgy véli, hogy az Ukrajnának szánt fegyverszállítások akadályozzák a rendezést, közvetlenül bevonják a NATO-országokat a konfliktusba, és „játszanak a tűzzel”. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megjegyezte, hogy minden olyan szállítmány, amely Ukrajnának szánt fegyvereket tartalmaz, legitim célpontot jelentene Oroszország számára. Szerinte az Egyesült Államok és a NATO közvetlenül részt vesz a konfliktusban, többek között nemcsak a fegyverszállításokkal, hanem azzal is, hogy személyzetet képeznek ki az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország és más országok területén. A Kreml szerint a fegyverek Nyugatról történő Ukrajnába pumpálása nem segíti elő a tárgyalásokat, és negatív hatással jár.