A 2-es típusú cukorbetegség alattomos egészségügyi állapot, amely növelheti az amputáció, a szívroham és a halálos stroke kockázatát.
Leginkább az egészségtelen életmóddal és étrenddel függ össze, de van egy olyan élelmiszer, amely különösen összefügg a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának fokozott kockázatával.
A glikémiás indexen magasan rangsorolt élelmiszerekről ismert, hogy még az egészséges egyéneknél is megemelik a vércukorszintet.
Az egyik konkrét élelmiszer, amely bizonyítottan növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, a fehér rizs.
A British Medical Journal (BMJ) című orvosi folyóiratban közzétett kutatás szerint a fehér rizs rendszeres fogyasztása növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
A kutatók négy tanulmány adatait elemezték – két ázsiai, nevezetesen kínai és japán, valamint amerikai és ausztráliai tanulmány adatait.
A kutatók azt akarták megérteni, hogy a fehér rizs fogyasztása milyen hatással van a cukorbetegség kockázatára. A vizsgálat kezdetén minden résztvevő cukorbetegségtől mentes volt.
Az ázsiai országokból származó egyének átlagosan körülbelül napi négy adag fehér rizst fogyasztottak, míg a nyugati országokban élők kevesebb mint heti öt adagot.
Az elemzésből kiderült, hogy minden egyes további napi fehér rizsadaggal körülbelül 10 százalékkal nőtt a cukorbetegség kockázata.
Dr. Qi Sun, a bostoni Harvard School of Public Health orvosprofesszora szerint a fehér rizs magas szénhidráttartalma és alacsony rosttartalma is hozzájárulhat ehhez.
Más fehér, keményítőtartalmú szénhidrátok, például a fehér kenyér, a fehér tészta és a fehér burgonya, szintén növelhetik a cukorbetegség kockázatát, ha gyakran fogyasztják.
Qi Sun professzor azonban azt tanácsolja, hogy a fehér szénhidrátok helyettesítése teljes kiőrlésű alternatívákkal csökkentheti a kockázatot.
A Diabetes UK jótékonysági szervezet megjegyezte: „Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend a legjobb módja az egészséges testsúly fenntartásának, és segíthet az embereknek a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében vagy a betegség kialakulásának kockázatának csökkentésében.”
Érdekes módon a BBC televízió Trust me, I’m a Doctor című műsorában végzett kísérlet során kiderült, hogy a lehűtött vagy újramelegített tészták hatására az étel „rezisztens keményítővé” alakul.
Dr. Denise Robertson, a Surrey Egyetem vezető táplálkozástudományi kutatója vezetésével az eredmények arra utalnak, hogy a lehűtött vagy újramelegített tészta segíthet csökkenteni a vércukorszint emelkedését.
A 2-es típusú cukorbetegség jelei
A szakemberek szerint sokan lehetnek 2-es típusú cukorbetegek anélkül, hogy tudnának róla, mivel a tünetek nem mindig okoznak rosszullétet.
Ezek a tünetek közé tartoznak:
- gyakori vizelés, különösen éjszaka;
- túlzott szomjúság;
- fáradtságérzet;
- megmagyarázhatatlan fogyás;
- viszketés vagy szájpenész a nemi szervek területén;
- lassan gyógyuló vágások és sebek;
- homályos látás.