Az Arizonai Egyetem kutatói szerint a legtöbb ember szervezetében jelen lévő, citomelaovírus CMV néven ismert herpeszvírus krónikus bélfertőzést okozhat, és így jelentős szerepe lehet az agyat érintő betegség kialakulásában.
A CMV az első fertőzés után nyugalmi állapotba kerül, ám egyes csoportoknál idővel aktívvá válhat – áll az Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Assotiation című folyóirat cikkében.
A kutatók úgy feltételezik, hogy az aktív formájú kórokozó a bolygóidegen át kerül az agyba. Így okozza a vírus az Alzheimer-kórt.
A krónikus fertőzés során a vírus befolyásolja az immunválaszt, és ezzel elősegíti az agysejtek károsodását. Az úgynevezett mikroglia sejtek hosszan tartó, gyulladást okozó tevékenysége okozhat különösen nagy gondot: ha folyamatos riasztásban vannak, az pusztító hatással lehet az idegsejtekre.
A szakértők megfigyelték, hogy a CMV által érintett személyeknél gyakrabban találtak az Alzheimer-kórra jellemző amiloid plakkokat és taufehérje-csomókat.
Száz emberi szövetmintái (vastagbél, bolygóideg, agy és gerincvelői folyadék) alapján jutottak erre a következtetésre.
A vírus a vastagbélből indul, feljuthat az agyig, megtalálható a gerincvelői folyadékban is. A laboratóriumi kísérletek pedig azt mutatták, hogy a CMV jelenléte sejtkárosodáshoz vezethet.
Bár a CMV nagyon elterjedt, a krónikus bélfertőzés és az aktív vírus megjelenése viszonylag ritka.
A kutatók egy olyan vérvizsgálaton dolgoznak, amely korán felismerheti a CMV aktív formáját, és így az antivirális kezeléseket időben elkezdve megelőzhetővé válhat egyeseknél ez a fajta Alzheimer-típus.