Ezzel az étrenddel leküzdhetjük az agyvérzés okozta idegkárosodást?

A Moszkvai Állami Egyetem tudósai tanulmányuk során megállapították, hogy a ketogén diéta, amelyet eredetileg az epilepszia kezelésére fejlesztettek ki, és úgy gondolták, hogy megakadályozza az idegsejtek károsodását, nem volt jótékony hatással az ischaemiás stroke-on átesett állatokra.

A kísérlet során kiderült, hogy ez a fajta táplálkozás számos gén aktivitását megváltoztatja az agyban, és hatással van a bél mikrobiomára is. Mindezen változásoknak azonban vannak pozitív és negatív következményei a szervezetre nézve.

A vizsgálatban 54 patkány vett részt, amelyeket két csoportra osztottak. Az állatok egyik csoportja szénhidrátban gazdag táplálékot kapott (65 százalék szénhidrát, 24 százalék fehérje és 11 százalék zsír), a második csoport pedig ketogén diétát (84 százalék zsírt, 11 százalék fehérjét és 5 százalék szénhidrátot) kapott. Két hónapos diéta után mindkét csoportból 19 patkánynál diagnosztizáltak ischaemiás stroke-ot.

Két héttel a stroke után a tudósok elemezték a génaktivitást a patkányok agyában. Az eredmények azt mutatták, hogy mindkét diétatípus esetében a stroke jelentős változásokhoz vezetett az anyagcsere-folyamatokban. A szénhidrát diétával 10 449, a ketogén diétával 11 389 gén aktivitása változott.

A tanulmány vezetője, a biológiai tudományok doktora, az Orosz Tudományos Akadémia professzora, Egor Plotnikov megjegyezte, hogy a ketogén diéta nem segített csökkenteni a stroke okozta agykárosodást. Hangsúlyozta, hogy a ketogén diéta egyértelmű előnyeiről nem lehet beszélni, és azt javasolja, hogy óvatosan kezeljék.

Ezenkívül a tanulmány megállapította, hogy a ketogén diéta nem befolyásolta a károsodás mértékét vagy a stroke utáni motoros felépülés sebességét. Plotnikov azt is elmondta, hogy a jövőben a ketogén diéta által érintett molekuláris útvonalak részletes tanulmányozását tervezik, hogy megértsék, miért vezet ilyen kétértelmű hatásokhoz.

Alena Potasheva táplálkozási szakértő megjegyezte, hogy a ketogén diétát továbbra is alkalmazzák a kezelésre rezisztens epilepszia kezelésére, különösen gyermekeknél. Azt is megemlítette, hogy a ketogén diéta terápiás alkalmazása lehetséges egyes daganatos megbetegedések esetén.

Veronica Popova genetikus megerősítette, hogy a tanulmány fő következtetése az, hogy a ketogén diéta nem nyújt védelmet az agykárosodás ellen, és nem javítja a stroke utáni funkcionális helyreállítást. Megjegyezte azonban, hogy a ketogén diéta más állapotok kezelésére is alkalmas, mint például az anyagcserezavarok, a fogyás és a metabolikus szindróma markereinek javítása.

Elolvasom a cikket