A perimenopauza akkor következik be, amikor a menopauzatünetei vannak, de a menstruációja még nem állt le.
Fő tünetek
A menopauza az az időszak, amikor a menstruáció leáll a csökkent hormonszint miatt. Általában a 45 és 55 év közötti nőket érinti, de előfordulhat korábban is.
„Ha 30 évesnél idősebb, fáradtnak, levertnek érzi magát, akkor ez fontos jelzés a szervezettől. Az úgynevezett normális menopauza 49 és 51 éves kora között jelentkezik. Perimenopauza a menopauza előtti időszak, amikor a hormonok vadul ingadozhatnak, ez valójában nagyon korán elkezdődhet” – magyarázta dr. Shireen Kassam.
Ezenkívül, ha különösen ingerlékeny lesz, alvászavarai vannak és sokat izzad, ezek is a menopauza jelei lehetnek.
A menopauza és a perimenopauza mindenkinél eltérő lehet, egyesek sok tünetet tapasztalnak, mások pedig nem. A tünetek közé tartozhatnak a menstruáció megváltozása, hangulatváltozások, memória- vagy koncentrációs problémák, alvászavarok, szapora szívverés, izomfájdalom és súlygyarapodás.
A korai menopauza okai
Az okok között szerepelhet genetikai hajlam, autoimmun betegségek, a petefészkek műtéti eltávolítása, rákkezelés (kemoterápia, sugárterápia) és egyéb tényezők. Ebben az esetben a menopauza tünetei korábban jelentkeznek, és fontos, hogy a nők orvoshoz forduljanak.
- Genetika – az öröklődés fontos szerepet játszik a menopauza korának meghatározásában. Ha egy nőnek a családjában előfordult már korai menopauza, nagyobb valószínűséggel tapasztalja meg ezt.
- Autoimmun betegségek – egyes autoimmun betegségek, mint például a reumás ízületi gyulladás vagy pajzsmirigybetegség, befolyásolhatják a petefészkek működését, és idő előtti károsodást okozhatnak.
- A petefészkek műtéti eltávolítása – a menopauza kezdetéhez vezet, függetlenül a nő életkorától.
- Fertőzések és krónikus állapotok – egyes fertőző betegségek vagy krónikus állapotok befolyásolhatják a petefészek működését.