A hidegre is lehetünk allergiásak

MH
2025. január 10. péntek. 17:11

„A hideg levegővel vagy hideg vízzel való érintkezés okozta csalánkiütést hidegurticariának – hétköznapi szóhasználatban hidegallergiának – nevezzük. Leggyakoribb tünete ősszel és télen a hideg hatására viszkető csalángöbök megjelenése, főleg a ruhával nem fedett területeken, arcon, füleken, kézfejeken, kézujjakon” – magyarázta dr. Garaczi Edina, az Allergiaközpont bőrgyógyásza, allergológusa és klinikai immunológusa.

Mint mondta, a téli időjárás okozta bőrpanaszok között speciális helyet foglal el a hideg levegő által kiváltott viszkető csalánfoltok, duzzanatok megjelenése, szakember segítségével azonban enyhíthetőek a panaszok.

Nagyon súlyos tünetek is jelentkezhetnek

Ahogy az a BENU Gyógyszertár cikkében is olvasható, a hidegallergia bőrtünetek és szisztémás tünetek formájában is jelentkezhet. A leggyakrabban a következő panaszok alakulnak ki a hideg hatására:

  • heves bőrpír,
  • erős viszketés,
  • fájdalom,
  • duzzanat,
  • hólyagosodás.

Ha a hideginger nagyobb bőrfelületet vagy nyálkahártyát érint, akkor igen komoly mennyiségű hisztamin szabadulhat fel a szervezetben. Ez hidegrázáshoz, erős fejfájáshoz, szívritmuszavarhoz, vérnyomás-ingadozáshoz, légzési problémához vagy akár ájuláshoz is vezethet.

Igazából nem is allergia

A hidegkiütés egy úgynevezett pszeudoallergia, vagyis álallergia. Ez azt jelenti, nem egy allergén anyag – például pollen – váltja ki a panaszokat, hanem egy fizikai inger (hideginger) hatására szabadul fel hisztamin a szervezetben.

Nemcsak egyszerű kellemetlenségről van szó, a heves panaszok ugyanis jelentősen ronthatják az érintettek életminőségét, ráadásul az állapot akár életveszélyes anafilaxiás sokkhoz is vezethet. Az érintettek döntő többsége fiatal nő, de férfiak körében is előfordulhat.

Elolvasom a cikket