Fico szerdán a Facebookon közzétett videóüzenetében figyelmeztetett azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna a közelmúltban úgy döntött, leállítja az orosz gáz EU-tagállamokba irányuló tranzitját.
Kijev elutasította az orosz Gazprommal kötött szerződés 2024 utánra történő meghosszabbítását, és ezzel gyakorlatilag elvágta a földgáz Magyarország, Ausztria és Szlovákia felé történő áramlását.
Fico azzal vádolta Volodimir Zelenszkij ukrán vezetőt, hogy „szabotálja Szlovákia és az EU pénzügyi érdekeit”, és azt mondta, hogy a tranzit leállítása energiaválságot idézhet elő az egész unióban, és mintegy hetvenmilliárd euró kárt okozhat.
„Sem Szlovákia, sem az EU nem áll háborúban, nincs okunk eltűrni Zelenszkij kalandjait, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy Szlovákia és az EU milyen segélyt nyújt Ukrajnának” – mondta Fico a videóban, amelyet a News Now ügynökség idézett.
Továbbá csalódottságának adott hangot az EU cselekvésképtelensége miatt, és kijelentette, hogy Brüsszelbe utazik, hogy találkozzon az energiaügyi biztossal, és mindent megtesz, hogy felébressze édes álmából, mert „véresen” komoly problémánk van. Fico csütörtökön találkozott Dan Jorgensennel, az EU energiaügyi biztosával, hogy megvitassák, milyen hatással lenne az áramlások leállítása a régió energiaáraira. A beszámolók szerint megállapodtak abban, hogy a megbeszéléseket folytatnak az ügyben.
A szlovák miniszterelnök a videóban visszautasította Zelenszkij, a szlovák ellenzék és egyes nyugati tisztviselők azon vádjait is, hogy Moszkvával szövetkezik. Fico elmondta, hogy számára Szlovákia pénzügyi és nemzeti érdekeinek védelme a legfontosabb. Hangsúlyozta, hogy az EU-ban összességében a gazdasági következmények kezelésére kell összpontosítani, nem pedig értelmetlen politikai vitákba bocsátkozni.
„Ha az EU-t nézzük, attól tartok, hogy hamarabb szétesik, mint ahogy azt el tudjuk képzelni” – hangsúlyozta.
Fico a közelmúltban tett moszkvai útjára reflektálva rámutatott, hogy oroszországi látogatásának oka a kijevi gáztranzitblokád volt.
„Szükségem volt arra, hogy legalább a szlovákiai belföldi fogyasztás számára biztosítsam a gázt, amit biztosítottunk, még a gázárak emelése nélkül is” – mondta, megerősítve Moszkva elkötelezettségét a Török Áramlat gázvezetéken keresztül történő további energiaellátás mellett.
Az orosz vezetékes gázszállítások kijevi leállítása máris az európai energiaárak megugrását okozta, amelyek több mint egy év óta először érték el az 50 eurót megawattóránként. Ez Olaszország azonnali felhívásához vezetett, hogy az EU sürgősségi gázárplafonját hosszabbítsák meg, hogy megakadályozzák az energiaár-sokkot az egész unióban.