A Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU) együttes aránya 31 százalékon stagnál, míg a Szociáldemokrata Párt (SPD) 15,5 százalékra csökkent. A Szabad Demokrata Párt (FDP) és a Baloldal azonban a Bundestagba jutáshoz szükséges küszöb alá esett. Azok a pártok, amelyek eddig támogatták és elősegítették a migrációt, most a kampány kedvéért öklüket rázva ígérnek bevándorlásellenes intézkedéseket.
Az Insa közvélemény-kutató cikk friss felmérése szerint az Alternatíva Németországért (AfD) jelentősen növelte támogatottságát, miközben Németország a februári előre hozott szövetségi választásokra készül. Az új év első napjaiban végzett felmérés szerint az AfD 21,5 százalékot szerezne, ha most tartanák a szavazást – ez a párt legmagasabb szavazati aránya az elmúlt egy évben. A Friedrich Merz kancellárjelölt által vezetett konzervatív Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU) pártszövetség (CDU/CSU) tartja decemberi arányát 31 százalékon, míg a kormányzó Szociáldemokrata Párt (SPD) enyhe visszaesést szenvedett, egy százalékponttal, 15,5 százalékra esett.
Eközben a közelmúltig együtt kormányzó Szabad Demokrata Párt (FDP) jelenleg négy százalékkal a Bundestagba jutáshoz szükséges eredeti, ötszázalékos küszöb alá esik, akárcsak a Baloldal három százalékon áll.
A felmérés azt is vizsgálta, hogyan alakultak a választói szándékok az ünnepi időszakban. Minden második megkérdezett azt mondta, hogy rokonokkal és barátokkal beszélgetett a politikáról, és minden tizedik válaszadó arról számolt be, hogy ezt követően megváltoztatta választási preferenciáját, amely potenciálisan döntő tényező lehet a jövő hónapban esedékes szavazás alakulásában.
A Bild című napilapnak nyilatkozva Hermann Binkert, az Insa vezetője megjegyezte, hogy a CDU/CSU három párt – az SPD, a Zöldek és az AfD – közül választhat a kormánytöbbség kialakításához, bár Merz többször is elutasította a jobboldali párttal való együttműködés lehetőségét. Ennek ellenére Alice Weidel, az AfD társelnöke a napokban sürgette Merzet, hogy hagyjon fel a pártjával szembeni, úgynevezett cordon sanitaire-rel, az osztrák példára hivatkozva, ahol a jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezetője, Herbert Kickl most a kancellári cím felé tart.
Az AfD elleni tűzfal nem lesz tartós – hangsúlyozta Weidel.
A közvélemény-kutatási eredmények nem sokkal a magdeburgi karácsonyi vásáron történt terrortámadás után születtek, amelyben egy muszlim hátterű migráns december végén az ünneplő tömegbe hajtott járművével. A támadásban hat ember meghalt, és csaknem háromszázan megsebesültek, amely újabb vitát váltott ki a nemzetbiztonságról és a bevándorlási politikáról. A határellenőrzés szigorítására és az átvilágítási eljárások megerősítésére irányuló felhívások központi témává váltak mind a jobboldali, mind a mainstream pártok kampánybeszédében.
A technológiai milliárdos, Elon Musk nemrégiben további vitákat kavart azzal, hogy támogatta az AfD-t. Az X közösségimédia-platformon közzétett posztjában Musk kijelentette: csak az AfD mentheti meg Németországot. Musk ma találkozik Weidellel, a vele készült interjút pedig az X-en is megosztják, amely potenciálisan felerősítheti az AfD médiavisszhangját egy kritikus időszakban.