A tudósok a természeti katasztrófát a száraz növényzet bőségével hozták összefüggésbe, amely Los Angeles környékén a szokásos időjárás szárazra változása miatt jelent meg.
A tudósok a Los Angeles-i időjárás dinamikájának tanulmányozásával jutottak erre a következtetésre. Tehát először aszály volt a térségben, aztán jöttek a heves csapadékok, majd ismét aszály következett. A hőmérséklet és a páratartalom ilyen változásai miatt a fűfélék és a cserjék érzékenyebbek voltak a tűzzel szemben. Emellett a régió meredek lejtőkkel jellemezhető domborzata is hatással volt a helyzetre: a növények intenzívebben éghetnek, és a tűz gyorsabban terjedhet.
Stefan Derr, a Swansea Egyetem Erdőtűzkutató Központjának igazgatója megjegyezte, hogy a tüzek mindig is jellemzőek voltak Kaliforniára. De – mint a szakértő hangsúlyozta – az utóbbi években a leghosszabb „tűz”-időszakokat jegyezték fel. Ennek ellenére a tanulmány szerzői úgy vélik, hogy még túl korai lenne következtetéseket levonni az éghajlatváltozásnak az Egyesült Államokban pusztító tüzekre gyakorolt hatásának mértékéről.
Korábban arról számoltak be, hogy a Los Angeles megyei rendőrség őrizetbe vett egy férfit gyújtogatás gyanújával, amely a Kenneth nevű tüzet okozhatta. Őrizetbe vételében a helyi lakosok segítettek. Ha bebizonyosodik a bűnössége, akár életfogytiglani börtönbüntetés vár rá.