Nyitott szemmel aludni gyakoribb, mint gondolná

Az ebben az állapotban szenvedők nem csukják be teljesen a szemüket alvás közben, ami azok számára, akik eddig csak zárt szemmel alvást tapasztaltak, sokkoló lehet. Általában azonban ez az állapot nem káros, és valószínűleg gyakoribb, mint gondolná.

A lagophthalmus, a szemek teljes becsukására való képtelenség, többféle formában és különböző súlyossági fokban fordul elő. A szó a görög lagos, azaz „nyúl” szóból származik, annak a megfigyelésnek köszönhetően, hogy a nyulak a harmadik szemhéjuknak köszönhetően nyitott szemmel tudnak aludni. Az éjszakai lagophthalmus az embernél kifejezetten arra utal, hogy a szemek alvás közben nyitva maradnak.

A különös jelenségről szóló beszámolók nagyon régre nyúlnak vissza. A történet szerint az ősi kínai katonai vezetőnek, Zhang Fei tábornoknak, aki az i. e. második század végén és a harmadik század elején élt, sikerült átmenetileg elhárítania a leendő merénylőket, mivel nyitott szemmel aludt.

Ez egy olyan állapot, amely megragadja a képzeletet, de nincs túl sok tényleges tudományos bizonyíték rá. Ami azt illeti, hogy mennyire lehet gyakori, egy tanulmány szerint a felnőttek körülbelül öt százaléka érintett, de a becslések eltérnek, egyesek szerint akár az emberek húsz százaléka is nyitott szemmel alhat. Sokan közülük talán nem is tudják, hogy ezt teszik.

Az állapotnak számos lehetséges oka van, többek között szemsérülések, az arcidegek bénulását okozó állapotok és ritkábban fertőző betegségek. Egyeseknél olyan anatómiai tényezők nehezítik a szemek záródását, mint például a Graves-kór, amely gyakran a szemek kidülledését okozza.

Túl azon, hogy a barátait meglepheti, vajon az éjszakai lagophthalmus önmagában komoly orvosi problémát jelent?

Hogyan befolyásolja az éjszakai lagophthalmus a szemet?

A lagophthalmus általában nem vezet „súlyos szövődményekhez vagy a szem károsodásához”, a Medical News Today szerint . A legnagyobb probléma, eltekintve attól a ténytől, hogy hatással lehet az alvásra, az, hogy a szemek gyorsan kiszáradhatnak, ha hosszú időt töltenek a szemhéj által védtelenül – nem véletlenül pislogunk olyan gyakran napközben.

A szemszárazság nagyon gyakori betegség – úgy gondolják, hogy az emberek akár 50 százalékát is érintheti valamilyen mértékben. A tünetek közé tartozik a fokozott szemvizelés – ez paradoxnak hangozhat, de sok száraz szemű embernél fokozott könnytermeléssel jár –, az az érzés, hogy valami van a szemében, valamint fájdalom vagy irritáció, különösen reggelente.

Ritkán fordul elő, hogy a száraz szem betegségben szenvedőknél súlyos, tartós károsodást szenved a szem felszínén, de ez is előfordulhat.

Elolvasom a cikket