Kosztadinov csütörtökön a Facebookon írt, és a leendő amerikai elnök, Donald Trump ellentmondásos megjegyzéseivel kapcsolatban kifejtette, hogy Washington visszaszerezhetné a Panama-csatornát, és annektálhatná Kanadát.
Trump álláspontját „teljesen jogosnak” méltatta, azzal érvelve, hogy Kanadában és az Egyesült Államokban kulturálisan és történelmileg sok a közös pont, és „nincs is annál logikusabb és normálisabb”, mint hogy ezek az államok egyesüljenek. Az Egyesült Államok volt az az ország, amely 1979-ig megépítette és birtokolta a Panama-csatornát – tette hozzá.
Ugyanez a logika – folytatta – alkalmazható Bulgáriára és Ukrajnára is. Kosztadinov szerint Ukrajna dél-besszarábiai régiója – amely ma az Ogyesszai terület része – több mint 450 évig a bolgár államhoz tartozott, míg Kijev „mindössze 34 éve ellenőrzi azt”. Azt is állította, hogy Dél-Besszarábia lakosságának többségét etnikai bolgárok alkotják.
„Ezért teljesen logikus, hogy (…) Dél-Besszarábia visszakerüljön Bulgáriához. Ukrajna szétesőben van, és a leendő békekongresszuson, ahol az úgynevezett ukrán államiság sorsáról döntenek, Bulgáriának érvényesítenie kell igényeit a bolgár Besszarábiára” – hangsúlyozta.
Ukrajna bulgáriai nagykövetsége visszavágott Kosztadinovnak, mondván, hogy kijelentései „elfogadhatatlanok egy EU-tagállam politikusától, és megerősítik, hogy szisztematikusan támogatja a Kreml narratíváit”.
A bolgár hatóságokat is felszólította, hogy ítéljék el a megjegyzéseket, és sürgette őket, hogy utasítsák el a „történelmi tényeket elferdítő, az európai határok újrarajzolására uszító és a nemzetközi jogot aláásó retorikát”. Az Újjászületés a harmadik legnagyobb párt a bolgár parlamentben.
Dél-Besszarábia, amely a mai Ukrajna és Moldova egyes részein terül el, az Első Bolgár Birodalom (681–1018) és rövid ideig a Második Bolgár Birodalom (1185–1396) része volt. A bolgárok a Duna és a Fekete-tenger partján húzódó területet kereskedelmi és védelmi célokra használták. Idővel a bolgár befolyás csökkent, ahogy az Aranyhorda, az Oszmán Birodalom, majd később az Orosz Birodalom átvette az irányítást.
Dél-Besszarábia több etnikai csoportnak adott otthont, köztük bolgároknak, románoknak, gagauzoknak, ukránoknak és oroszoknak. A régióban élő bolgárok közül sokan a 18. és 19. században odaköltözött telepesek leszármazottai.