A szakember elmondta, hogyan lehet megállítani a test öregedését

A szakértő szerint a telomerek felelősek az öregedés és a fiatalság megőrzésének üteméért, pontosabban a hosszuk, amely megvédi a kromoszómasejteket az öregedéstől az osztódás során.

A telomer a DNS nagyszámú ismétlődésből álló szakasza, amely a lineáris kromoszóma végén helyezkedik el. A telomerek fő szerepe a DNS védelme.

E telomerek hossza egyénenként eltérő, még az azonos korú emberek esetében is, és számos ok befolyásolja, nevezetesen: a stressz, a társadalom (környezet), a fizikai aktivitás, a táplálkozás, az alvás és az ökológia.

Minél hosszabbak a telomerek, annál többször tudnak a sejtek osztódni rajtuk mint a saját testükön keresztül, ha ez zsugorodik, az öregedés folyamata beindul.

Telomerek minden sejtben vannak, a különböző szövetekben, szervekben és a vérben. Amikor vért ad, ott is láthatók rövid telomerek. Erről azonban kevés információ áll rendelkezésre.

Egy teszt segítségével azonban elemezni lehet azokat a tényezőket, amelyek befolyásolják e telomerek hosszát. Általában a teszt két fontos szempontot vesz alapul, a jólétet és az életmódot.

E két szempont mindegyike viszont kisebb altételekre oszlik:

  • stresszterhelés
  • klinikai érzelmi stressz
  • szociális támogatás
  • fizikai aktivitás
  • alvás
  • táplálkozás
  • vegyi anyagoknak való kitettség

Stressz

Bármilyen stresszes esemény megrövidítheti a telomereket, feltéve, hogy ez a stressz krónikus vagy évekig tart. A rövid távú stressz azonban nem olyan rossz.

Maga a külső tényező nem döntő – a rá adott reakció számít.

„Az egyik ember számára valami ostobaság (valaki mond/csinál valamit) erős stresszor, és sokáig a fejében tartja, emlékszik rá. Ezt nevezzük ruminációnak, a másik pedig másnapra elfelejti, bár a helyzet ugyanaz lehet” – olvasható a jelentésben.

A mérsékelt rendellenességek nem befolyásolják a telomer hosszát, csak a tényleges diagnózisok, amelyek zavarják a mindennapi életet.

Elolvasom a cikket