Napjainkban világszerte egyre több ember szenved 2-es típusú cukorbetegségben és szívbetegségben.
Amerikai kutatók 184 országban 1990 és 2020 között elemezték a cukros italok fogyasztására vonatkozó orvosi nyilvántartásokat. Az elemzés kimutatta, hogy az édesített italok fogyasztása okozza a cukorbetegség 2,2 millió új esetét (a különböző okokból kialakult 2-es típusú cukorbetegség összes új esetének 9,8 százaléka) és évente több mint egymillió szívbetegség diagnózisát (az összes szívbetegség 3,1 százaléka).
A tudósok hangsúlyozzák, hogy a nagy mennyiségű cukrot tartalmazó italok gyorsan megemelik a vércukorszintet.
A cukrozott szénsavas italok, mint a kóla, a Fanta vagy az energiaitalok rendszeres fogyasztása csökkenti a szervezet vércukorszint-szabályozásának hatékonyságát, amely 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezethet, és gyulladást okoz a szervezetben, amely az erek megkeményedéséhez és ezáltal szívbetegséghez vezethet.
Miért olyan károsak a cukros szénsavas üdítők?
Folyékony formájuk miatt a szénsavas italokat gyorsan fogyasztják, és gyorsan is emésztik, amely kevesebb telítettségérzethez, magasabb kalóriabevitelhez és súlygyarapodáshoz vezet.
A gyorsan emészthető glükóz nagy dózisai aktiválják az inzulint és más szabályozási utakat is, amely zsigeri zsírhoz, a máj és a vázizomzat inzulinrezisztenciájához és súlygyarapodáshoz vezethet.
„A gyorsan emészthető fruktóz nagy dózisai közvetlenül aktiválják a zsírszintézist a májban, amely ektopikus zsírlerakódáshoz és a máj és az izmok metabolikus diszfunkciójához vezet” – áll a tanulmányban.
Ez a helyzet a vércukorszint gyors emelkedéséhez, a hormonrendszer és az anyagcsere zavarához, és ezáltal gyors súlygyarapodáshoz vezet.
A nagy mennyiségű zsírszövet felhalmozódása, különösen zsigeri zsír formájában, nemcsak elhízáshoz és 2-es típusú cukorbetegséghez, hanem krónikus gyulladáshoz is vezet, amely veszélyes az egészségre, sőt az életre is.
A túlzott elhízás és a metabolikus diszfunkció aktiválja a gyulladásos citokineket, és növeli a magas vérnyomás, a diszlipidémia és a cukorbetegség kockázatát.
Mindezek a kockázati tényezők felgyorsítják az érelmeszesedést és a plakkok instabilitását, hozzájárulva az ischaemiás kardiovaszkuláris eseményekhez – teszik hozzá elemzésükben a kutatók.