MH/MTI
2025. január 12. vasárnap. 14:47
Frissítve: 2025. január 12. 14:51
Giorgia Meloni vasárnap reggel a közösségi oldalán hangsúlyozta, „papírbombák, füstbombák és agressziók közepette, Rómában (szombat) este a zavargások és káosz újabb méltatlan jeleneteinek voltunk tanúi a megszokott rendbontók részéről, akik nem azért vonultak utcára, hogy valamilyen célért tüntessenek, hanem puszta bosszúvágyból. Semmilyen tragédiát nem lehet erőszakkal legitimmé tenni. Szolidaritásunk a rendfenntartó erőknek szól, gyors jobbulást kívánva a megsérült rendőröknek. A ti oldalatokon állunk”.
Giorgia Meloni a tüntetők egyik transzparensének feliratát is közölte, amelyen a „Bosszú Ramyért, a rendőrség gyilkol” volt olvasható.
A demonstráció San Lorenzo római városnegyed legnagyobb, szombat esténként emberekkel teli terén zajlott. Mintegy háromszáz fiatal tüntetett, akik füstbombákkal, papírbombákkal, üvegekkel dobálták a pajzsukkal falat képző rendőröket.
Hasonló tüntetések zajlottak Bresciában, Bolognában és Milánóban is, ahol a tiltakozók a prefektúra épületénél vörös festéket öntöttek az úttestre.
A transzparensek azt hirdették: „Ramy él és velünk harcol, halála államgyilkosság.” Az olasz és arab nyelvű feliratokon Fares Bouzidi neve is szerepelt, aki ellen hatósági eljárás zajlik. A tüntetéseken néhányan palesztin zászlót is lobogtattak.
A 19 éves Ramy Elgaml november 24-én éjszaka hatósági üldözés közben veszítette életét. Társával, a 22 éves tunéziai Fares Bouzidivel motorral menekült az őket üldöző csendőrautó elől, amikor egy falnak ütköztek. A balesetben Ramy meghalt.
Halálát három napon át utcai zavargások követték a milánói Corvetto nagy számban bevándorlók lakta kerületében.
Az azóta folytatott ügyészi vizsgálat cáfolta azokat a közösségi oldalakon elterjedt híreket, miszerint a csendőrautó szándékosan nekihajtott a két fiatal motorjának. A vizsgálati eredményeket pénteken hozták nyilvánosságra.
Matteo Piantedosi belügyminiszter a szombati tüntetéseket megelőzően közleményében hangsúlyozta: veszélyesek azok, akik „minden témát eszközként ragadnak meg, még a fiatal Ramy fájdalmas tragédiáját is, csakhogy erőszakot terjesszenek”. „Közösnek kellene lennie annak a tudatnak, hogy ha nem állsz meg hatósági felszólításra, vagy az erőszakos összecsapást keresed, az nemcsak súlyos törvénysértést, hanem veszélyes magatartást jelent magadra és a többiekre nézve is” – fogalmazott.