Tessék választani: a budapesti kiállításkínálat nagyon gazdag

Czuppon Réka
2025. január 12. vasárnap. 8:03

A Munkácsy Mihály (1844–1900) születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából rendezett nagyszabású kiállításon több mint száz műalkotás, archív fotók, dokumentumok és kultusztárgyak segítenek még jobban megismerni az egyik leghíresebb magyar festő életét, sikereit és páratlanul gazdag életművét a Szépművészeti Múzeumban.

A tárlat Munkácsy fő művei mellett kevésbé ismert, ritkán vagy még sosem látott festményeit is bemutatja: magángyűjteményekből és külföldről kölcsönzött rejtőzködő remekműveken keresztül világítja meg azokat a társadalom- és kultúrtörténeti tényezőket, illetve hatásokat, amelyek a művész 1870–1880-as években kibontakozó karrierjét befolyásolták, hozzájárultak hírnevéhez és a máig töretlen Munkácsy-kultusz kialakulásához. Amely máig tart, és amit bizonyít, hogy hatalmas az érdeklődés az Egy világsiker története című kiállítás iránt.

A jelentős érdeklődés miatt február 9-ig meghosszabbították a világhírűmexikói festőnő, Frida Kahlo fotógyűjteményéből nyílt kiállítást a Nagymező utcai Mai Manó Házban.

Frida vonzódott a képekhez, nemcsak festette azokat, de szenvedélyesen gyűjtötte a fotókat, sőt maga is – hobbiszinten ugyan, de – kattingatta a gépet. A kiállítás a tekintélyes gyűjtemény 241 darab fotóját mutatja be, aki szeretne árnyalt képet kapni Frida Kahlo életéről, annak még néhány hete van pótolni a hiányt. A kiállítás a mexikói művésznő életének rejtett pillanataiba enged bepillantást, új szemszögből láttatva a latin-amerikai művészet egyik legrejtélyesebb és legemblematikusabb alakjának viharos sorsát. A 2009-es mexikóvárosi bemutatója óta a kiállítás a világot járja, húsz városban már közel egymillióan nézték meg.

Érdekes időutazást ígér a Néprajzi Múzeum gyűjteményi kiállítása, amelyen több mint 3000 négyzetméteres kiállítótérben nyolc tematikus egységben csaknem 3600 műtárggyal – régi hímzésekkel, viseletekkel, öltözékekkel – találkozhatnak az odalátogatók. Összesen 650 textil vagy textillel kombinált tárgy kerül bemutatásra.

A Néprajzi Múzeum 2024 októberében átadott gyűjteményi kiállítása történetének ötödik állandó kiállítása

A Néprajzi Múzeum 2024 októberében átadott gyűjteményi kiállítása történetének ötödik állandó kiállítása

Fotó: neprajz.hu

Az intézmény több mint 150 éve növekvő gyűjteményéből válogat, hogy egyedülálló magyar és nemzetközi tárgyain keresztül a múltról való gondolkodásra bírjon. A részlet- és információgazdag kiállítás ezért igazi kaleidoszkóp, változatos és színes képet ad a világról, színesebbet, mint amit mi magunk el tudnánk képzelni. A gyűjteménybe került műtárgyak életéről, a távoli kultúrák, ismerős népcsoportok hagyományait feltáró kutatók terepmunkájáról, a hajdani őstörténeti kutatások következményeiről, a népművészet felfedezéséről kaphatnak információt a látogatók.

Tárgyak és történetek a körúton innen és túl címmel november végén nyílt kiállítás a Józsefvárosi Múzeumban, amely a kerület múltjába és jelenébe enged betekintést. Hároméves előkészítő munka után a kiállítás középpontjában a kerület lakóinak emlékei és történetei állnak. A szervezőkkel együttműködő történészek, művészettörténészek, szociológus és múzeumpedagógus közreműködésével folyamatosan igyekeznek Józsefváros múltjának hiteles bemutatásán.

A kiállítás közel 40 Józsefvároshoz kötődő téma köré épült – kisipar, zene, színház, sport, vendéglátás, orvoslás, alternatív kulturális élet – és több, mint 180 műtárgyat mutat be az 1870-es évektől napjainkig

A kiállítás közel 40 Józsefvároshoz kötődő téma köré épült – kisipar, zene, színház, sport, vendéglátás, orvoslás, alternatív kulturális élet –, és több mint 180 műtárgyat mutat be az 1870-es évektől napjainkig

Fotó: joszefvárosimuzeum.hu

A látogatók bepillanthatnak a mindenki által ismert józsefvárosi személyiség világába, kerületi családok életébe, ma már nem látható épített örökségek múltjába. Az 1870-es években kezdetét vevő időutazásban keddtől szombatig lehet részt venni a József körút 70. szám alatt.

Kevesen tudják, hogy a fővárosi bulinegyed főutcájaként számontartott Kazinczy utcában megtekinthető Mika Tivadar Titkos Múzeuma. A kiállítás nemcsak a ma már szállodaként működő, Mika Tivadar által építtetett épületről mesél, hanem a kiállítótér 140 méteres körzetében található házak múltját is feltárja előttünk. A látogatók megismerkedhetnek a Kék Macskával, amely Európa egyik legismertebb éjszakai klubja volt és Magyarország első mozija is egyben, ahol Michael Curtiz, a Casablanca című filmért Oscar-díjat nyert rendező kezdte pályafutását. Megtudhatják azt is, hogy mi az összefüggés Sylvester Stallone és Arnold Schwarzenegger, valamint egy Kazinczy utcai ház között.

A pasaréti Bartók Emlékházban új kiállítást nyitottak meg, ahol a világhírű zeneszerző 1932 és 1940 között élt. A hangversenyteremmel kiegészített emlékházban egy modern, interaktív tárlat segíti, hogy a vendégek még közelebb érezhessék magukat a posztumusz Kossuth-díjas népzenekutatóhoz, tanárhoz, zongoraművészhez és zeneszerzőhöz. Az egyik legremekebb magyar örökségét feltáró kiállításon megismerhetjük Bartók valódi arcát. Ugyanakkor a tárlat arra is rávilágít, hogy milyen is volt a pasaréti villa abban az időben, amikor a művész ott élt és alkotott.

Elolvasom a cikket