Bemutatták a gázai tűzszüneti megállapodás végleges tervezetét

A tisztviselő elmondta, hogy a tűzszünetre és a túszok szabadon bocsátására vonatkozó szöveget Katar terjesztette mindkét fél elé a dohai tárgyalásokon, amelyeken részt vettek az izraeli Moszad és a Shin Bet kémügynökségek vezetői és Katar miniszterelnöke is – számol be a Reuters.

A tisztviselő elmondta, hogy a tárgyalásokon részt vett Steve Witkoff, aki az Egyesült Államok megbízottja lesz, amikor Trump jövő héten visszatér az amerikai elnöki székbe. Egy amerikai forrás szerint a távozó Biden-kormány megbízottja, Brett McGurk is ott volt.

„A következő 24 óra kulcsfontosságú lesz a megállapodás elérése szempontjából” – mondta a tisztviselő, aki a tervezetet a hétfő hajnali órákban elért áttörés eredményeként jellemezte.

Az izraeli Kan rádió egy izraeli tisztviselőre hivatkozva hétfőn arról számolt be, hogy Izrael és a Hamász küldöttsége Katarban egyaránt megkapta a tervezetet, és hogy az izraeli küldöttség tájékoztatta az izraeli vezetőket. Izrael, a Hamász és a katari külügyminisztérium nem válaszolt a megerősítésre vagy kommentárra vonatkozó megkeresésekre.

Mindkét fél tisztviselői, bár nem erősítették meg, hogy a végleges tervezetet elkészítették, a tárgyalásokon elért eredményekről számoltak be.

Egy magas rangú izraeli tisztviselő szerint a megállapodás néhány napon belül megszülethet, ha a Hamász válaszol a javaslatra. Egy, a tárgyalásokhoz közel álló palesztin tisztviselő szerint a Dohából származó információk „nagyon ígéretesek”, és hozzátette: „A szakadékok csökkentek, és ha minden jól megy a végéig, akkor nagy az esély a megállapodás felé.”

Az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom több mint egy éve dolgozik a gázai háború befejezését célzó tárgyalásokon, eddig eredménytelenül.

Mindkét fél hónapok óta nagyjából egyetértett abban, hogy a Hamász által fogva tartott túszok és az Izrael által fogva tartott palesztin foglyok szabadon bocsátásáért cserébe le kell állítani a harcokat. A Hamász azonban mindig is ragaszkodott ahhoz, hogy az egyezségnek a háború végleges befejezéséhez és az izraeli kivonuláshoz kell vezetnie Gázából, míg Izrael azt mondta, hogy addig nem fejezi be a háborút, amíg a Hamászt fel nem számolják.

Trump január 20-i beiktatását a térségben széles körben de facto határidőnek tekintik. A megválasztott elnök azt mondta, hogy „a pokolra kerül”, ha a Hamász által fogva tartott túszokat nem engedik szabadon hivatalba lépése előtt, míg a távozó elnök, Biden szintén erősen szorgalmazta, hogy még a távozása előtt kössenek megállapodást.

A tisztviselő elmondta, hogy a tárgyalások hétfő kora hajnalig tartottak, Witkoff a Dohában tartózkodó izraeli küldöttséget, Mohammed bin Abdulrahman Al Thani katari miniszterelnök pedig a Hamász tisztviselőit sürgette a megállapodás véglegesítése érdekében.

Az egyiptomi általános hírszerző ügynökség vezetője, Hasszan Mahmúd Rashad is a katari fővárosban tartózkodott a tárgyalások részeként – mondta a tisztviselő.

Trump megbízottja, Witkoff november vége óta többször utazott Katarba és Izraelbe. Pénteken Dohában járt, szombaton pedig Izraelbe utazott, hogy találkozzon Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel, mielőtt visszatért volna Dohába.

Biden vasárnap telefonon is beszélt Netanjahuval, és hangsúlyozta „a gázai tűzszünet és a túszok visszatérésének azonnali szükségességét a humanitárius segélyek megugrása mellett, amelyet a harcok leállítása tesz lehetővé a megállapodás értelmében” – közölte a Fehér Ház.

Izrael azt követően indított támadást Gázában, hogy a Hamász harcosai 2023 októberében átrohantak a határain, és izraeli számítások szerint 1200 embert öltek meg és több mint 250 túszt ejtettek.

Azóta több mint 46 ezer ember halt meg Gázában a palesztin egészségügyi tisztviselők szerint, az enklávé nagy részét lerombolták, a lakosság nagy részét pedig kitelepítették.

Bezalel Smotrich izraeli pénzügyminiszter, egy keményvonalas nacionalista, aki ellenezte a korábbi megegyezési kísérleteket, a legutóbbi javaslatokat „megadásnak” és „Izrael állam nemzetbiztonsága szempontjából katasztrófának” minősítette.

Hétfőn folytatódott a vérontás a Gázai övezetben, ahol az izraeli katonai csapások legalább 21 ember halálát okozták – közölték a mentősök –, köztük öt emberét egy izraeli csapás, amely egy menekült családoknak menedéket nyújtó gázai városi iskolát ért.

Az elmúlt hónapokban a harcok különösen intenzívek voltak a Gázai övezet északi peremén, ahol Izrael szerint a Hamász átcsoportosítását próbálja megakadályozni, a palesztinok pedig azzal vádolják Izraelt, hogy egy ütközőzóna végleges elnéptelenedésére törekszik.

Abu Ubaida, a Hamász fegyveres szárnyának szóvivője elmondta, hogy a csoport harcosai megtámadták az izraeli erőket a térségben, legalább 10 katonát megöltek és több tucatnyit megsebesítettek az elmúlt 72 órában. Izrael szombaton megerősítette, hogy négy katona meghalt.

Elolvasom a cikket