Kitörölhetjük rossz emlékeinket ezzel az új módszerrel

Egy többnapos kísérlet során egy nemzetközi kutatócsoport harminchét résztvevőt kért meg arra, hogy véletlenszerű szavakat társítsanak negatív képekhez, majd megpróbálták ezen asszociációk felét átprogramozni és „beavatkozni” a rossz emlékekbe. Az eljárás gyengítette az averzív emlékek felidézését és növelte a pozitív emlékek önkéntelen betörését is – mondták a kutatók.

A tudósok a kísérlet első estéjén memóriatréning-gyakorlatokat alkalmaztak, és arra kérték az önkénteseket, hogy kapcsolják össze a negatív képeket a vizsgálathoz kitalált, értelmetlen szavakkal. Másnap, miután aludtak egyet – hogy megszilárdítsák ezeket az emlékeket –, megpróbálták a szavak felét pozitív képekkel társítani a résztvevők fejében.

A második éjszakai alvás során az elhangzó, értelmetlen szavakról készült felvételeket játszották le, a memóriatárolás szempontjából fontosnak tartott, nem gyors szemmozgásos (NREM) alvási fázisban. Az agyi aktivitást elektroenkefalográfiával követték nyomon.

Amikor a szakemberek pozitív jeleket használtak, az érzelmi emlékezet feldolgozásához kapcsolódó théta-sávos aktivitás megugrott a hangmemória-jelzések hatására az agyban, és jelentősen magasabb volt. Másnap és néhány nappal később a kutatók kérdőívek segítségével megállapították, hogy az önkéntesek kevésbé tudták felidézni a pozitív emlékekkel összekevert negatív emlékeket. Ezekre a szavakra a pozitív emlékek nagyobb valószínűséggel ugrottak be nekik, mint a negatívak, és pozitívabb érzelmi előjellel tekintettek rájuk.

Egy nem invazív alvásbeavatkozás tehát módosíthatja az averzív emlékezést és az affektív válaszokat. Az eredmények új, a kóros vagy traumával kapcsolatos emlékezés kezelése szempontjából releváns meglátásokat nyújthatnak.

Elolvasom a cikket