Mit lehet enni a peszketáriánus diéta során, és mit kell kerülni?
Frank Hu táplálkozási szakértő elárulta, hogy a peszketáriánus diéta egy túlnyomórészt növényi alapú étrend. Ez az étrend általában a zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék, hüvelyesek, diófélék és magvak, valamint tojás és tejtermékek, továbbá halak és kagylók fogyasztását jelenti.
A peszketáriánusok nem esznek húst vagy baromfit. Ennek a választásnak az okai különbözőek. Lehetnek vallási okok, a személyes egészségükkel kapcsolatos aggodalmak, az állatok jóléte, a környezetre gyakorolt kisebb hatás iránti vágy, vagy egyszerűen személyes preferencia.
Mik az egészségügyi előnyök?
Az egyik fő egészségügyi előnye a vörös és feldolgozott húsok kerülése. Ezen élelmiszerek magas fogyasztása összefüggésbe hozható a szívbetegségek, a cukorbetegség és bizonyos rákos megbetegedések magasabb arányával, valamint a rövidebb várható élettartammal.
A halak és a tenger gyümölcsei amellett, hogy kiváló fehérje- és D-vitaminforrások, olyan tápanyagokat is tartalmaznak, mint a B12-vitamin, a vas, a szelén és a cink.
Az olajos halak, mint a lazac, a szardínia, a hering és a makréla kiváló omega-3 zsírsavforrások. Ezeket az egészséges zsírokat már régóta összefüggésbe hozzák a szív és az erek jobb egészségével.
Az Amerikai Szívgyógyászok Szövetsége azt javasolja, hogy hetente legalább kétszer fogyasszunk halat, különösen zsíros halat.
A halakban található omega-3 zsírsavak az agy egészségének is jót tehetnek.
A peszketáriánus étrend hátrányai:
Általánosságban elmondható, hogy a halat választani a hús vagy a baromfi helyett jobb a környezet számára, mivel kevesebb üvegházhatású gázkibocsátást okoz.
Sok múlik azonban azon, hogyan fogják ki a halat, és hogyan kezelik a halászatot.
Sok halfajta nyomokban metil-higany-t tartalmazhat, egy olyan szennyező anyagot, amely károsíthatja az agyat és az idegrendszert. A legmagasabb szint a hosszú életű, nagytestű halakban, például a kardhalban és a cápában található.
Ha halat vásárol, keresse a fenntartható módon tenyésztett halakat.