MH/ MTI
2025. január 13. hétfő. 18:56
„A köztársaság nagyon nehéz, szinte válságos körülmények között létezik” – mondta.
Megjegyezte: a földgázszállítások megszűnése „a legtöbb vállalkozás leállásához vezetett, kivéve azokat, amelyek élelmiszereket állítanak elő”. „Mindenekelőtt a lakosságról, az egészségügyi és a társadalombiztosítási rendszerről gondoskodnak” – magyarázta.
Elmondása szerint az energiaforrás-hiány körülményei között számos termelőüzemben éjszakai munkarendet vezettek be. Ezek közé tartozik a gépgyártó CJSC Elektromas, a ruházati vállalat Intercentre Lux és más vállalatok. „A közeljövőben, ha lesz szabad áramkapacitás, más vállalatok is tervezik, hogy átállnak az éjszakai munkarendre” – tette hozzá.
A politikus felszólította a vállalkozókat, hogy „mutassanak társadalmi felelősséget, és törődjenek a jelenleg tétlenül álló munkakollektívákkal, és használják ki a rendelkezésre álló lehetőségeket, hogy munkát adjanak nekik”.
A miniszterelnök egyben köszönetét fejezte ki az energetikai dolgozóknak, a medikusoknak és más alkalmazottaknak is, akik a válság nehéz körülményei között biztosítják a köztársaság létfontosságú tevékenységét.
A Moldovába irányuló gázszállítások január 1-je óta szünetelnek, miután Ukrajna leállította a tranzitot, a moldovai kormány pedig nem volt hajlandó rendezni a Gazprommal az elfogyasztott üzemanyagért fennálló tartozását. A Gazprom 709 millió dolláros tartozás kifizetését követeli az Európa-barát chisinaui kormánytól, amely azt állítja, hogy a fennmaradó tartozásának összege csupán mintegy kilencmillió dollár.
A moldovai és a Dnyeszteren Túli Terület hatóságai szükségállapotot rendeltek el, a helyzet rendezéséig takarékoskodnak az energiaforrásokkal. A takarékosság érdekében szüneteltetik a lakóépületek melegvíz-ellátását, a központi fűtést és az áramot rotációs alapon szolgáltatják.