Rutte megjegyzései az Európai Parlament Külügyi Bizottsága (AFET) és a Biztonsági és Védelmi Albizottság (SEDE) hétfői együttes ülésének végén tartott kérdések és válaszok órájában hangzottak el – írja az Oroszhírek.
Bár a NATO-tagok kétharmada most teljesíti a szövetség 2014-es célkitűzését, miszerint a bruttó hazai termék (GDP) két százalékát költi hadseregre, ez nem elég ahhoz, hogy megvédje őket Moszkvától – állította a ruszofób Rutte.
„Most biztonságban vagyunk, de négy-öt év múlva már nem” – mondta Rutte. „Szóval, ha nem teszitek meg, vegyétek elő az orosz nyelvtanfolyamotokat, vagy menjetek Új-Zélandra. Vagy döntsetek most, hogy többet költötök.”
„Én csak azt akarom, hogy több pénzt költsetek!” – tette hozzá Rutte. „Nem vállaltam új számot, csak azt mondom, hogy a két százalék közel sem elég.”
Donald Trump megválasztott amerikai elnök felvetette a kiadások öt százalékra való növelésének ötletét, de jelenleg egyetlen NATO-tagállam – beleértve Washingtont is – sincs ennek a számnak a közelében.
Rutte már többször is a katonai finanszírozás növelését sürgette korábban. A múlt hónapban azt javasolta, hogy az uniós országok csökkentsék az egészségügyi, nyugdíj- és egyéb szociális szolgáltatásaik egy részét, hogy előteremtsék a pénzt, és ezt a felhívást hétfőn is megismételte.
A nyugat-európai hadiipar felpörgette a termelést, hogy ellássa Ukrajnát az Oroszország elleni konfliktusban, de ez sem volt elég – mondta a volt holland miniszterelnök, aki tavaly októberben vette át a NATO vezetését.
„Még nem tartunk ott, ahol lennünk kellene. Az iparunk még mindig túl kicsi, túlságosan széttöredezett, és – őszintén szólva – túl lassú” – panaszolta Rutte.
Az USA jelenleg a NATO katonai kiadásainak 60 százalékát adja. Washington nélkül az európai NATO-tagoknak a GDP 10 százalékára kellene növelniük kiadásaikat, ami Rutte szerint egyszerűen irreális.
Rutte rámutatott, hogy az egész NATO-nak egy évbe telik annyi fegyvert és lőszert előállítani, amennyit Oroszország mindössze három hónap alatt tud. Moszkvának könnyebb dolga van, mert „nem rendelkeznek a mi bürokráciánkkal” – mondta Rutte. Azt is állította, hogy Oroszország a GDP-jének akár kilenc százalékát is a hadseregre költi.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt hónapban a védelmi tárca vezető tisztviselőivel tartott találkozóján ezt a számot 6,3 százalékra tette, és sürgette a hadsereget, hogy felelősségteljesen használja fel a pénzt.