Hajrá, magyarok Varasdon!

A magyar válogatott számára az északmacedón válogatott kellemetlen ellenfél lehet, de nem verhetetlen, mert a keretüket kizárólag olyan kézilabdázók alkotják, akik hazájuk bajnokságában szerepelnek. Két évvel ezelőtt, a legutóbbi vb-n a 27., a tavalyi Európa-bajnokságon pedig a 17. helyen végzett. Figyelmeztető viszont, hogy a múlt szerdai edzőmérkőzésen csak 27–25-re maradtak alul Horvátországgal szemben.

Guinea legyőzése kötelező feladatnak számít, annak ellenére is, hogy néhány játékosa a francia élvonalban szerepel. Az előző Afrika-bajnokságon ötödik helyezett csapat szövetségi kapitányi posztjára decemberben visszatért Kevin Decaux elmondta, már azt is óriási sikernek tartják, hogy első alkalommal kijutottak a világbajnokságra.

Az erőviszonyok alapján a magyar–holland meccs lehet a csoportdöntő, egyben a három évvel ezelőtti rossz emlékű találkozó „visszavágója”. A 2022-es, részben hazai rendezésű Európa-bajnokság csoportkörének első fordulójában a hollandok 31–28-ra nyertek a magyarok ellen a telt házas MVM Dome-ban.

Nagy különbség, hogy akkor még csak egy-két játékosuk szerepelt európai élbajnokságban, a jelenlegi keretükből viszont már tizenketten kézilabdáznak Németországban, illetve a francia és a svájci első osztályban. Az előző vb-n 14., az egy évvel ezelőtti Eb-n pedig 12. lett az együttes, amely a felkészülés során Koszovót és Olaszországot magabiztosan legyőzte, és Svájctól is csak egy góllal kapott ki.

A szintén varasdi középdöntőbe az első három helyezett jut, és viszi magával a másik két továbbjutó elleni eredményeit. Ott a Katar, Kuvait, Ausztria, Franciaország négyes első három helyezettje lehet a magyarok ellenfele.

A papírforma alapján nem szabad, hogy Katar és Kuvait legyőzése problémát okozzon Bodó Richárdéknak. Az osztrák válogatott a tavalyi Európa-bajnokság középdöntőjében meglepetésre 30–29-re nyert a magyarok ellen, ám ezúttal hiányzik a keretéből egyik legjobbja, Nikola Bilyk.

Az előző vb-n ezüstérmes, Európa-bajnoki címvédő franciák ezúttal is rendkívül erős kerettel, éremesélyesként érkeznek a tornára.

A középdöntő-csoport első két helyezettje folytathatja a zágrábi negyeddöntőben. Amennyiben a magyar együttes odajut, az erőviszonyok alapján minden bizonnyal Izland, Egyiptom, Szlovénia és a társházigazda Horvátország közül kerül ki az ellenfele. Ennek az ágnak az elődöntője szintén a horvát fővárosban lesz, a döntőt és a bronzmérkőzést pedig Oslóban rendezik.

A magyar válogatott először december 13. és 17. között készült együtt, majd a külföldön szereplő kerettagokkal kiegészülve január 2-án folytatta az edzéseket. Múlt szerdán Zomborban 31–31-es döntetlent játszott Szerbiával, amelyet pénteken Szegeden 28–23-ra legyőzött. Mindkét találkozón voltak remek időszakai – támadásban és védekezésben is –, de hullámvölgyei is a csapatnak, noha utóbbi tavaly már nem volt rá jellemző.

Ez lesz a 29. férfi világbajnokság, a mezőny 32 csapata összesen 108 mérkőzést játszik Norvégiában (Oslo), Dániában (Herning) és Horvátországban (Porec, Varasd, Zágráb) a húsz nap alatt. A nyitómérkőzést kedden 17.30-tól Olaszország és Tunézia játssza Herningben.

A kedden kezdődő férfi kézilabda-világbajnokságon a csoportok első három helyezettje jut a középdöntőbe, a negyedikek az alsóházi rájátszásban folytatják szereplésüket az Elnök Kupáért. A csapatok továbbviszik a másik két továbbjutó elleni eredményüket, és a középdöntőben újabb három mérkőzést játszanak az azonos ágon (A–B, C–D, E–F, G–H) továbbjutottak ellen. A középdöntő-csoportok első és második helyezettjei jutnak a negyeddöntőbe.

A csoportkör csoportbeosztása

A csoport (Herning): Németország, Csehország, Lengyelország, Svájc

B csoport (Herning): Dánia, Olaszország, Algéria, Tunézia

C csoport (Porec): Franciaország, Ausztria, Katar, Kuvait

D csoport (Varasd): Magyarország, Hollandia, Észak-Macedónia, Guinea

E csoport (Oslo): Norvégia, Portugália, Brazília, Egyesült Államok

F csoport (Oslo): Svédország, Spanyolország, Japán, Chile

G csoport (Zágráb): Szlovénia, Izland, Kuba, Zöld-foki Köztársaság

H csoport (Zágráb): Egyiptom, Horvátország, Argentína, Bahrein

Elolvasom a cikket