Ha azonban egész Görögországból érkező erők egy várost ostromoltak, akkor hogyan tartott ilyen sokáig, amíg legyőzték azt? Ennyi katonai erővel egyetlen város szinte azonnal elesett volna. Ez a logika sokakat arra késztet, hogy azt higgyék, a trójai háború nem lehetett valós esemény – írja a greekreporter.com.
Nagyobb, mint egyetlen város ostroma
Először is meg kell jegyeznünk, hogy a tíz évig tartó ostrom elképzelése korántsem lehetetlen. A történelem látott már ennél hosszabb ideig tartóakat is. Tirusznak a babilóniai erők által végrehajtott ostroma például tizenhárom évig tartott. A kis-ázsiai Filadelfia városát tizenkét évig ostromolták a Kr. u. XIV. században. A történelem során még hosszabbak is előfordultak.
Trója esetében van egy nyilvánvaló oka annak, hogy egyetlen város miért tudott tíz évig ellenállni a görög erőknek. Ennek oka az, hogy nem egyetlen város állt ellen ezeknek az erőknek. Homérosz az Iliászban (i. e. 650 körül íródott) leírja, hogy a trójaiak oldalán egy anatóliai népekből, sőt Európa egyes részeiből álló koalíció állt.
Ha valóban csak Trója elszigetelt városa állt volna a görögökkel szemben, valószínűleg gyorsan elesett volna. Homérosz azonban határozottan nem ezt írta le. Ha megnézzük, mit írt le, egyáltalán nem meglepő, hogy a trójai háború ilyen sokáig tartott.
Trójai szövetségesek
A trójaiak oldalán ott volt a frígiaiak és a lídiaiak királysága. Úgy tűnik, hogy Homérosz a trójai háború világát saját korának vagy a nem sokkal előtte lévő korszak geopolitikája alapján írta le.
A frígiai királyság, amelyre Homérosz utal, Anatólia hatalmas részét uralta. Elég gazdag és hatalmas volt, tulajdonképpen egy kisebb birodalomnak is nevezhető. Trója szorosan kapcsolódott hozzájuk. Sőt, Priamosz trójai király állítólag egy fríg hercegnőt vett feleségül. Később a görög írók gyakran nevezték a trójaiakat „phrygiaiaknak”.
A lídiai királyság is hatalmas volt. Miután Kr. e. 700 körül elesett Frícia, Lídia azonnal felemelkedett, hogy betöltse a hatalmi vákuumot, ami azt jelzi, hogy már akkor is erős állam volt.
Tróját a trákok támogatták a Dardanellák európai oldaláról. Mindezen szövetségesek mellett, akik közül néhányan különösen erősek voltak, egyáltalán nem csoda, hogy a trójai háború tíz évig tartott.
A görög erők a trójai háború tíz éve alatt
Nem csak a trójaiakról léteznek tévhitek. A háborúban részt vevő görögökkel kapcsolatban is vannak tévhitek. Sokan úgy képzelik, hogy a trójai háború alatt állítólag az összes görög haderő tíz teljes éven át egységesen Trója városa ellen harcolt. Olyan ostromot képzelnek el, amelyben az összes görög a városon kívül állt a teljes idő alatt.
Homérosz azonban határozottan nem ezt írta le – és a trójai háborúról szóló későbbi feljegyzésekből sem ezt látjuk. Valójában a trójai háború tíz évének nagy részében a görög erők külön utakon jártak. Úgy tűnik, hogy a görögök csak az első és az utolsó évben mutattak ténylegesen egységes frontot Trója városa ellen.
Miért nem maradtak szilárdan kitartva céljaik mellett az egész évtized alatt? Ennek az volt az egyszerű oka, hogy nem voltak meg hozzá az erőforrásaik. Thuküdidész az i. e. ötödik században foglalkozott ezzel a kérdéssel. Az élelem és más erőforrások miatt a görög haderőnek más területekre kellett szétszóródnia, hogy megszerezzék, amire szükségük volt.
Hogyan tartott a trójai háború tíz évig?
Thuküdidész feljegyezte, hogy pontosan ez volt az oka annak, hogy a trójai háború tíz évig tartott. Ezt írta:
„A megélhetési nehézségek miatt a megszállók a hadsereg létszámát olyan szintre csökkentették, hogy a háború folytatása alatt meg tudjon élni az országból…, úgy tűnik, hogy az utánpótlás hiánya miatt a khersonéi földműveléshez és a kalózkodáshoz fordultak. Ez tette igazán lehetővé, hogy a trójaiak tíz éven át tartsák ellenük a terepet; az ellenség szétszóródása miatt mindig ellenfelei voltak a hátrahagyott különítménynek.”
A görögök Trójából való szétszóródásának koncepciójával összhangban az Iliász azt állítja, hogy Akhilleusz tizenegy várost foglalt el a trójai háború alatt. Nyilvánvaló, hogy a görög erők nagy része valójában a legtöbbször egyáltalán nem Tróját ostromolta.
Ráadásul e tízéves esemény során a trójaiaknak számos szövetségesük volt, akik közül sokan hatalmasak voltak. A harcok nem korlátozódtak Trója városára. A trójai háború egyetlen fő város ostroma volt, amely számos népet érintett, és nagyon nagy területre terjedt ki.
Az Iliász és a későbbi feljegyzések által bemutatott forgatókönyv távolról sem fantázia, hanem tökéletesen hihető és ésszerű.