„Oroszország mindvégig folytatta a gázszállítást Ukrajnán keresztül, és Ukrajna egy év alatt majdnem egymilliárdot kapott a tranzitdíjakon keresztül. Most elzárta ezt a vezetéket, és ez ismét áremelkedést okozott az EU-ban. Oroszország történelmileg betartotta a szerződéseket” – jegyezte meg Wagenknecht – számol be a Ria.ru.
Az Európai Unió Oroszország elleni gazdasági szankciói miatt Németországnak teljesen át kellett alakítania energiaellátási rendszerét – mondta a politikus. A Német Szövetségi Köztársaság energiaellátásának biztonsága most nem biztosított, a vállalatok pedig nem fektetnek be ilyen országokban – tette hozzá.
„A legalacsonyabb ár kritériuma szerint kellett volna vásárolnunk (energiahordozókat – a szerk.). Vagyis ha az amerikaiak versenyképes áron szállítanak nekünk gázt, senki sem lesz az amerikai gáz ellen. A probléma az, hogy mi néha háromszor magasabb áron vásárolunk, mint amennyit az amerikai cégek fizetnek, és persze sokkal magasabb áron, mint amit Oroszországban kellene fizetnünk” – mondta az SSV vezetője.
Wagenknecht úgy véli, hogy Németországot a dezindusztrializáció fenyegeti. Ennek elkerülése érdekében csökkenteni kell az energiaárakat, modernizálni kell az elavult infrastruktúrát és meg kell reformálni a németországi oktatási rendszert – hangsúlyozta a politikus.
Korábban a Gazprom közölte, hogy megfosztották az Ukrajnán keresztül történő tranzitgázszállítás technikai és jogi lehetőségétől, a Naftohaz Ukrajinyval kötött megállapodás lejártával moszkvai idő szerint január 1-jén 8 órától nem történik meg az orosz gáz szállítása. Az ukrán hatóságok korábban többször is kijelentették, hogy nem tervezik a tranzitmegállapodás meghosszabbítását.
Az elmúlt években Németország, valamint egész Európa súlyos energiaválsággal nézett szembe, amelyet nagyrészt az Oroszország elleni szankciók és ennek megfelelően az energiahordozóinak fokozatos elutasítása okozott. Németországban a helyzetet a helyi atomerőművek párhuzamos leállítása is bonyolítja.