Ezt persze azok, akik cukorbetegek, nyilván jól tudják. A 2-es típusú cukorbetegség az étkezési szokásokkal és néhány genetikai tényezővel függ össze.
Az 1-es típusú cukorbetegség pedig egy autoimmun betegség, amelyben a genetika is szerepet játszik, de rizikófaktorok lehetnek a szervezet bármilyen provokációi. Például a gyenge hasnyálmirigy. Tehát a szervezet saját immunsejtjei elpusztítják a sejtjeket, és megzavarják az inzulintermelést.
„A cukorfogyasztás az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatához vezet. De sok múlik a genetikán és a kísérő gyulladásos betegségek jelenlétén is” – foglalta össze a szakértő.
A 2-es típusú cukorbetegség népbetegség, a száz lakosra jutó betegek száma az elmúlt húsz évben megháromszorozódott Magyarországon is. A 2-es típusú cukorbetegség összességében a diabéteszes esetek kilencven százalékát teszi ki.
A 2-es típusú cukorbetegség az esetek túlnyomó többségében életmódbeli okokra – túlsúlyra, nem megfelelő étkezésre és mozgásszegény életmódra – vezethető vissza. A 2-es típusú cukorbetegségnél kulcskérdés az életmódra való odafigyelés, amely megfelelő diétát és rendszeres testmozgás jelent.
Az 1-es típusú diabétesz autoimmun betegség, amelynél a hasnyálmirigy inzulint termelő bétasejtjei pusztulnak el. Az ezt okozó immunfolyamat pontos okát nem tudják, egyedül a rizikótényezői ismertek. Ilyen például a családi halmozódás és az egyéves kor alatti tehéntejfogyasztás. Az 1-es típusú diabéteszt alapvetően inzulinnal kezelik, amelyet injekciós tollal adnak be, vagy inzulinpumpával adagolnak. Emellett itt is fontos megfelelő diétát tartani és rendszeresen mozogni.