Ezek miatt gyakrabban alakulhat ki a cukorbetegség

MH
2025. január 15. szerda. 7:11

„A 2-es típusú cukorbetegség az 1-es típusú cukorbetegséggel ellentétben egy úgymond szerzett betegség. A cukorbetegség felnőttkorban manifesztálódik genetikai hajlam és rossz életmód miatt. Előfordul, hogy a cukorbetegség kialakulásának kockázatának kitett embernél akkor is kialakul, ha az életmódját vagy az étrendjét kissé megzavarják” – jegyezte meg a szakember.

Szerinte sok krónikus betegség legjobb megelőzése az egészséges életmód, ez alól a 2-es típusú cukorbetegség sem kivétel. A mozgásszegény életmód oda vezet, hogy a sejtek egyetlen energiaforrása, a mitokondriumok, a szervezet „akkumulátorai”, amelyek a sejtekhez szükséges energiát termelik, tárolják és elosztják, lomha működésbe kezdenek. Ennek eredményeként az anyagcsere, beleértve a szénhidrát-anyagcserét is, felborul és a szervezetben lebomlik, ami cukorbetegséghez vezet, mivel a szervezetben minden élettani, biológiai és hormonális folyamathoz energia szükséges.

„Adjon hozzá sportokat vagy szabadtéri tevékenységeket a napi tennivalók listájához. Még a friss levegőn végzett mérsékelt, rendszeres fizikai aktivitás is hozzájárul a sejtek oxigénnel való szükséges telítéséhez, és növeli a mitokondriumok létfontosságú aktivitását” – tanácsolta Shuppo.

A túl sok egyszerű szénhidrát egy másik kiváltó oka a 2-es típusú cukorbetegségnek, mivel a szénhidrátok növelik a vércukorszintet – tette hozzá. Ha 2-es típusú cukorbetegségben szenved, kerülnie kell az egyszerű vagy könnyen emészthető szénhidrátok fogyasztását – cukor, méz, édességek, pékáruk, sőt még édes gyümölcsök és bogyók is.

„A folyamatos nassolás növelheti a vér inzulin- és glükózszintjét is. Ha egy személy napközben folyamatosan nassol, a hasnyálmirigy működése megzavarodik, folyamatosan inzulint kezd termelni, és magas szinten marad a vérben. Megjelenik az inzulinrezisztencia, ami a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát provokálja. Az inzulinrezisztencia is az alapja a krónikus gyulladások kialakulásának a szervezetben. Jobb, ha ragaszkodunk az étkezések közötti intervallumokhoz. Körülbelül négy órának, átlagosan pedig négy-hat órának kell lenniük” – mondta az orvos.

Ezenkívül a stressz egy másik olyan tényező, amely komolyan növeli az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Stressz hatására több glükóz termelődik, és a hasnyálmirigy gátolni kezdi az inzulintermelést. Ennek eredményeként megemelkedik a vércukorszint, ami a későbbiekben cukorbetegség kialakulásához vezethet.

Elolvasom a cikket