MH/MTI
2025. január 16. csütörtök. 0:01
A Hamász 33 izraeli túszt enged szabadon, közöttük civil nőket, gyermekeket, időseket, betegeket és sebesülteket izraeli börtönökben fogva tartott palesztinokért cserébe. A második és a harmadik szakaszra vonatkozó részleteket később véglegesítik – mondta a kormányfő.
A katari miniszterelnök szerint a tűzszünetet Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok felügyeli egy Kairóban kidolgozott mechanizmus szerint.
Joe Biden amerikai elnök közölte, hogy az utóbbi napokban a csapata együttműködött a tűzszünet létrejöttében Donald Trump leendő elnök embereivel. Mint mondta, a leköszönő amerikai adminisztráció vett részt a tűzszünet létrejöttében, de a megválasztott elnök kormányzata fogja azt megvalósítani. Hozzátette, hogy az elengedett túszok között amerikai állampolgárok is lesznek. Mint mondta, a megállapodás szerint az első szakaszban, amely hat hétig tart, teljes tűzszünet lép életbe, míg a másodikban a háború végleges lezárása következik.
Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök üdvözölte a tűzszüneti megállapodást és kiemelte a Gázának szánt humanitárius segítség gyors szállításának a fontosságát. Az egyezség több mint egyévi egyiptomi, katari és amerikai elkeseredett erőfeszítések eredménye – írta közleményében.
A egyiptomi kormánymédiának egy biztonsági vezetőre hivatkozó jelentése szerint folyik az egyeztetés a rafahi határátkelő megnyitásáról a nemzetközi segélyszállítmányok előtt.
António Guterres ENSZ-főtitkár szerdán üdvözölte a tűzszünet bejelentését, amelynek szerinte feltétlenül lehetővé kell tennie a palesztin területre eljuttatandó humanitárius segély előtti biztonsági és politikai akadályok megszüntetését, hogy a világszervezet jelentősen növelni tudja a sürgős humanitárius segítséget. A főtitkár hangsúlyozta, hogy elsődleges feladat a konfliktus által okozott hatalmas szenvedés enyhítése.
Megkönnyebbülését fejezte ki a megállapodás okán Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa is.
Mirjana Spoljaric, a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) elnöke közölte, hogy az ICRC kész segíteni a tűzszüneti megállapodás végrehajtásában és a túszok hazaszállításában. „Készen állunk arra is, hogy masszívan növeljük gázai humanitárius segélyezésünket, ahol erre szükség adódik” – tette hozzá.
Németország pedig felszólította valamennyi felet, hogy ragadják meg a gázai fegyverszüneti megállapodás nyújtotta alkalmat. Olaf Scholz kancellár úgy vélte, hogy a tűzszünet megnyithatja az utat a gázai ellenségeskedések tartós befejezésének.
Pedro Sánchez spanyol kormányfő kulcsfontosságúnak nevezte a gázai megállapodást a térség stabilitásának megteremtése érdekében. Mint mondta, a megállapodás elengedhetetlen a kétállami megoldáshoz, valamint az igazságos és a nemzetközi jogot tiszteletben tartó békéhez.
Emmanuel Macron francia elnök az X-en tett bejegyzésében hangsúlyozta, hogy a tűzszünetet tiszteletben kell tartani és meg kell találni a politikai rendezés lehetőségét. Az államfő szerint a megállapodás hatalmas megkönnyebbülés a gázai nép és remény a túszok és családjaik számára. „A túszokat ki kell szabadítani. A gázaiakat meg kell menteni. Politikai megoldás kell” – közölte Macron.
Recep Tayyip Erdogan török elnök szintén üdvözölte a tűzszüneti egyezséget és reményét fejezte ki, hogy az majd megnyitja az utat a tartós béke és stabilitás előtt mind a palesztinok, mind a régió egészét nézve. Az X-en a török elnök hozzátette, hogy Ankara minden rendelkezésre álló eszközzel kiáll a gázaiak mellett és folytatni fogja a támogatásukat.
Szaúd-Arábia szintén üdvözölte a fejleményeket.
A Zsidó Világkongresszus elnöke, Ronald Lauder közleményében reménysugárnak nevezte a megállapodást, s arra sürgette a feleket, hogy azt maradéktalanul teljesítsék.