Nézőpont Intézet: Hiteltelen a Transparency korrupciós indexe

MH/ MTI
2025. január 15. szerda. 21:26

Mráz Ágoston Sámuel úgy fogalmazott, időszerűnek érezték, hogy megvizsgálják a Transparency módszertanát, mert a TI elemzései rendszeres hivatkozási alapjai a médiának, és azon keresztül a gazdasági és politikai döntéseknek, amelyek hazánk lejáratását, sőt gyakran megbüntetését célozzák. Többek közt a megbukott amerikai kormány is a TI korrupciós indexére hivatkozva indokolta az egyik magyar miniszter elleni szankciót – tette hozzá.

A Nézőpont Intézet vezetője hangsúlyozta: a korrupciós index vizsgálatakor nagyon sok visszásságot találtak. A Transparency szakmailag vitatható, egyoldalú, elfogult módszertannal dolgozik – jelentette ki, hozzátéve: összesen nyolc pontot találtak, amelyek igazolják, hogy a TI állításai hiteltelenek.

Mráz Ágoston Sámuel felhívta a figyelmet arra, hogy a korrupcióérzékelési index valójában nem is a Transparency saját felmérése, hanem 13 másik index „kimazsolázott” részeredményeit összesíti, azaz csupán más elemzések „újrahasznosítása”.

A korrupciós indexnek valójában semmi köze a korrupció mértékéhez – folytatta, jelezve: nem közvélemény-kutatásról van szó, hanem néhány gondosan kiválasztott szakértő véleménye alapján állítottak fel rangsort. Az értékelők névsora vagy nem ismert, vagy kizárólag kormánykritikus, elfogult szakértőkből álló kör ítéli meg az országokat – mondta.

Mráz Ágoston Sámuel rámutatott: a TI által felhasznált elemzések körbehivatkozzák egymást, amely „módszertani nonszensz”, ráadásul országonként különböző és eltérő számú indexeket vesznek figyelembe, sőt még a vizsgált időszakok sem egyeznek meg, a végeredmény így nem lehet hiteles.

Elmondta azt is, hogy a Transparencyt támogató, liberális vezetésű országok előkelő helyen szerepelnek a korrupciós index rangsorában.

A Nézőpont Intézet vezetője rögzítette: nem igaz az az állítás, hogy Magyarország a legkorruptabb európai ország. Az Európai Unió hivatalos felmérése, az Eurobarometer rangsor szerint az EU 27 tagállama közül Magyarország a hetedik legkevésbé korrupt. Hazánkban az EU-átlagnál jobb a kormány korrupció elleni küzdelmének megítélése – idézte fel.

„Mindezek alapján a Nézőpont felszólítja az Európai Bizottságot, az Európai Parlamentet, a médiát és a közvéleményt, hogy a jövőben ne hivatkozzanak a Transparency indexére” – szögezte le Mráz Ágoston Sámuel, hozzátéve: ha a téves következtetésre jutó elemzés ezután is hivatkozási alapul szolgál, akkor petíciót indítanak, és nemzetközi tiltakozást kezdeményeznek.

Közölte továbbá, felszólítják a Transparencyt, hogy módosítson a módszertanán, és ezt az indexet ebben a formában többé ne publikálja, mert félrevezető.

Elolvasom a cikket