Idén minden más lesz. Sokan szeretnének változtatni januárban. Új fogadalmakat tesznek, gyakran az egészségük javítása érdekében. Nem kell azonban az egész életünket megváltoztatnunk. A Német Kardiológusok Szövetségének (BNK) szakértői elárulják, hogy „csak néhány életmódbeli változtatás” elegendő ahhoz, hogy javítsunk a szívünk egészségén. Megnevezik az öt legfontosabb projektet, amelyet idén érdemes megvalósítani: ez egy ötpontos kihívás.
1. „Öt perc sportot fogok végezni!”
Az aktív emberek akár ötvenszer kisebb eséllyel szenvednek szívrohamot. Ezt Torben Pottgießer, a Német Kardiológusok Szövetsége (BNK) Sport és megelőzés csoportjának szóvivője hangsúlyozza. És ehhez nem kell órákon át tartó testmozgást végezni.
Egy új brit tanulmány szerint különösen a nőknek tesz jót a nagyon rövid, de intenzív fizikai aktivitás. Már napi négy perc sport is elég. A szív- és érrendszeri betegség, például a szívroham kockázata a felére csökken.
A cél az, hogy a mindennapokba építsünk be rövid, szórványos szakaszokat, amelyekben rövid időre „kifújjuk magunkat”. Pottgießer javasolja:
- Gyorsan lépkedjünk fel a lépcsőn.
- Sétáljon gyorsan néhány percig, akár a buszhoz vagy a boltba, akár egy séta során vagy egyszerűen csak a háztömb körül.
- Rövid utakra, például a pékségbe, vegye a kerékpárt, és tekerjen a lehető leggyorsabban.
2. „Ma nem iszom alkoholt!”
Az alkohol méreg a szívnek. És ez az esti egy-két pohár sörre vagy borra is vonatkozik. A szakértők azt tanácsolják, hogy határozzon meg bizonyos napokat vagy szakaszokat, amikor teljesen tartózkodik az alkoholtól. A „száraz január”, azaz az egész januári alkoholtól való tartózkodás is jó ötlet.
3. „A héten sokkal kevesebb húst és kolbászt eszem!”
Igen, a steak jóízű. De a kolbászban és a zsíros húsokban található, telítetlen zsírsavak károsak a szívre és az anyagcserére: negatívan hatnak az LDL-koleszterinre, a magas sótartalom pedig a vérnyomás emelkedését okozza.
A szívszakértők ezért azt tanácsolják, hogy hetente csak egyszer együnk egy jó steaket – és helyette sok napon át fogyasszunk zöldséget és hüvelyeseket, dióféléket, szóját vagy más, jó minőségű növényi eredetű ételeket fehérjeforrásként. „Ha így élünk, csökkentjük a szívroham kockázatát.”
4. „Együtt tudok élni a stresszel!”
A magánélet és a munka összeegyeztetése nem könnyű, és sokak számára stresszt okozhat. A szakértők azt tanácsolják, hogy találjuk meg az egyensúlyt a pozitív és negatív stressz között.
Tipikus példák
- Nem szabad hibáznom. Tökéletesnek kell lennem.
- Csak akkor vagyok értékes ember, ha a teljesítményem megfelelő.
- Ha megengedünk magunknak egyfajta nyugalmat, az segíthet jól kezelni a stresszt.
5. „Leszoktam a dohányzásról!”
Az utolsó pont egy kicsit radikálisabb. Az orvosok határozottan azt tanácsolják, hogy hagyjuk abba a dohányzást. Mert minden füstmentes nap javítja a túlélési esélyeit:
- Három nap után: észrevehető javulás a légzésben.
- Három hónap elteltével: a tüdőkapacitás akár harminc százalékkal is javulhat.
- Egy év elteltével: a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának felére csökkenése.
- Két év elteltével: a szívroham kockázata csaknem normalizálódott.
- Tíz év elteltével: a tüdőrák kockázata majdnem megegyezik a nem dohányzókéval.
- 15 év elteltével: a szív- és érrendszeri betegségek kockázata olyan, mintha soha nem dohányzott volna.