A jelenség eredetének magyarázatára összpontosító kutatások egyik úttörője az akkori Southampton College William Simon volt. Egy folyamatban lévő kísérlet részeként csaknem ötszáz embert kért fel, hogy vegyenek részt egy felmérésben. A diákokat arra kérte, hogy válaszoljanak a fenti két kérdésre.
Az eredmények rendkívül egyértelműek voltak: a hetest és a kék színt messze az átlag felett választották. Az önkéntesek csaknem egyharmada választotta ezt a számot, míg több mint negyven százalékuk a kék színt. Simon, akit a kapott eredmények felkeltették az érdeklődését, úgy döntött, hogy kissé lejjebb veszi a válaszadók életkorát. Ezért általános és középiskolás diákok segítségét kérte.
A végeredmény azonban nem változott: ismét a kék hetes volt a válaszadók által messze leggyakrabban választott kombináció. Az ilyen jelenség földrajzilag határtalannak tűnt, hiszen hasonló kísérletek többek között Kenyában és Ausztráliában is ugyanezt az eredményt hozták.
A pszichológusok szerint mind a hetes szám, mind a kék szín biztonságos választás, amely világszerte népszerű.
Közben voltak szkeptikus hangok is. A kutatók szerették volna megérteni, miért olyan népszerű ez a szám és ez a szín. Vajon az emberi agyban kódolt preferenciáról van szó, vagy maguk a kutatók voltak a hibásak, akik elfogultan fogalmazták meg a feltett kérdéseket?
Ha azonban külön-külön vizsgáljuk ezeket a kérdéseket, rájövünk, hogy a kék iránti vonzalom meglehetősen globális. Mert még ha a fehér Ázsiában, a barna Afrikában és a piros Európában rendkívül népszerű is, mindegyik kontinensen van egy közös vonás. Lakóik nagyfokú vonzódást mutatnak a kék iránt. Ráadásul ez a szín általában nem kelt negatív asszociációkat, országtól és kultúrától függetlenül.
Mi mondható el viszont a hetesről? Először is, általában megtalálható a kultúrában vagy a vallásban szimbolikus számként, például a hét halálos bűn, a világ hét csodája, és ahét is hét napból áll. Tudat alatt tehát rendkívül gyakran kell foglalkoznunk ezzel a számmal. Ráadásul az egytől tízig terjedő tartományban a hetes szám véletlenszerűnek tűnik számunkra. Általában sem az egyest, sem a tízet nem fogjuk választani, az ötös pedig középen helyezkedik el, így azt is elutasítjuk. A hetes tehát a biztonságos választások közé tartozik. Mint láthatjuk, nem kell gondolatolvasó képesség ahhoz, hogy felismerjük, hogy egy véletlenszerű személy milyen megnövekedett valószínűséggel hoz egy bizonyos döntést. Ez a tudás mindenhol jól jöhet, ahol fennáll a veszélye annak, hogy manipuláció áldozatává válunk.