Ezt az amerikai légierő civil főtisztviselője, Frank Kendall jelentette ki – írja a Business Insider.
„Egy olyan világban találjuk majd magunkat, ahol a döntéseket nem emberi, hanem gépi sebességgel hozzák meg” – mondta a Centre for Strategic and International Studies rendezvényén a légierő jövőre vonatkozó terveiről.
Megjegyezte, hogy a jövő hadviselése nagymértékben automatizált és autonóm lesz, az űr pedig „döntő színtérré” válik. Szerinte az ellenséges akciókra való reakcióidő nagyon rövid lesz.
A lap hangsúlyozta, hogy ennek a kihívásnak való megfelelés érdekében a légierő minisztériumát a mesterséges intelligencia segítségével kell átalakítani. Ez segíteni fogja a csapatok magasabb szintű védelmét a különböző fenyegetésekkel szemben.
Kendall szavai ráadásul egybeesnek a légierő vezetésének 2050-re vonatkozó jövőképével. A hadsereg jelentése szerint a konfliktusok olyan területein, amelyek az állandó emberi döntési időt messze meghaladó sebességgel fejlődnek, mint például a kiberhadviselés és az elektronikus hadviselés, valószínűleg a mesterséges intelligencia technológiái fognak dominálni.
„Ezeket a technológiákat arra fogják használni, hogy kritikus döntéseket hozzanak az emberi beavatkozás lehetősége nélkül. A győzelmet vagy vereséget a levegőben vagy az űrben emberi léptékben valószínűleg az fogja meghatározni, hogy melyik fél rendelkezik legfejlettebb mesterségesintelligencia-technológiával a győzelem szempontjából legkritikusabb területeken” – áll a jelentésben.
Az amerikai légierő azt is megjegyezte, hogy Kína mindent megtesz az új technológiák nyújtotta lehetőségek kiaknázása érdekében – tette hozzá a kiadvány. Washington úgy véli, hogy Peking így igyekszik legyőzni az Egyesült Államokat a Csendes-óceán nyugati részén, az űrben és a levegőben.
„A közös haderő nem mehet sehová és nem tehet semmit, ha nem tudjuk megvédeni az űrben lévő célpontoktól” – magyarázta Kendall.
A tisztviselő hangsúlyozta, hogy az űrerők megerősítése szükséges Kína növekvő képességei ellen. „Kereskedelmi tengerészetből haditengerészetté kell válnunk” – mondta.
Kendall azt is elmondta, hogy az USA-nak meg kell erősítenie a kibertámadások elleni védekezését, miközben növelnie kell támadóképességeit. Idén mindkét területen új fejlesztésekre számít.