A Trump-kormány részéről ideológiai alapú nyomásgyakorlásra nem kell számítani

Az államtitkár felidézte: Magyarország nehéz körülmények közt vette át a stafétát, hiszen az új Európai Bizottság csak decemberben lépett hivatalba, és a választások utáni hónapokban az Európai Parlament is még kereste önmagát. Ilyenkor – tette hozzá – nem könnyű egyetértést létrehozni a nagy dolgokban, mégis, sikerült dűlőre jutni az intézményekkel, és például lett jövő évi büdzséje az Európai Uniónak, ami nem volt magától értetődő.

A legfontosabb eredmény pedig az – mondta -, hogy az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozója után, az Európai Tanács informális ülésén sikerült elfogadni azt a versenyképességi paktumot, amelynek alapján elindulhat az érdemi munka, párbeszéd a versenyképesség ügyében.

Kovács Zoltán arra a kérdésre, hogy mi a magyar javaslat Európa versenyképességének helyreállítására, azt mondta, a kormány szerint nem a további központosítás, az úgynevezett „európai egyesült államok” létrehozása fogja megoldani a problémát. „Régóta mondjuk, hogy az összeköttetések, a nyitottság megtartása nem csak tagállami érdek. Európa számára a nyitottság mindig is versenyelőny volt, ami megalapozta Európa jólétét és súlyát a világban” – fogalmazott.

Úgy vélte: a versenyképességre Európán belül is figyelni kell, hiszen Európa, bár méretét nézve kicsi kontinens, elég nagy és elég tagolt ahhoz, hogy a különböző régiói olyan képességekkel, olyan adottságokkal bírjanak, amelyeket nem lehet standardizálni. Hagyni kell, hogy minden régió a lehető legjobbat hozza ki a saját adottságaiból. Vissza kell térni ahhoz a felfogáshoz, amit régóta mondunk: Európa erejét a konszenzuson alapuló politika adta.

Mint mondta, ha sok olyan döntés születik, amit a benne érintettek valójában a végén nem akarnak végrehajtani, az nyilvánvalóan nem az európai versenyképesség irányába hat. Különösen igaz ez a kínai elektromos járművekre kivetett büntetővámok tagállamokra erőltetése esetében.

„Ez a felfogás – ha úgy tetszik, döntéshozatali mechanizmus – az, amitől meg kell szabadulni, mert zsákutcába vezet” – emelte ki Kovács Zoltán.

Arra a kérdésre, hogy milyen következményekkel számol a magyar kormány a büntetővámok kapcsán, az államtitkár azt válaszolta: a kormány következtetése az, hogy ez nem tud jó lenni. Eleve az alapfelfogás, a bezárkózás politikája nem fog sehova vezetni – tette hozzá.

Kitért arra: a kérdés hamarosan felmerül az Egyesült Államokkal kapcsolatban is, hiszen a következő elnök az amerikai piacot határozottan védő politikát fog érvényesíteni. Egy ilyen csatározásból nem jöhetünk ki jól – nemcsak Magyarország, hanem egész Európa.

„Nem ideológia, hanem a józan ész alapján kellene döntéseket hozni” – tette hozzá. Erre a legjobb példa az úgynevezett zöldátállásra vonatkozó döntéshalmaz. Az eredeti szándékot senki sem vitatja, de az olyan döntések, amelyek tönkreteszik az európai gazdákat, megölik az európai gazdaság motorját, szintén zsákutcába vezetnek – fűzte hozzá.

Kovács Zoltán szerint a rossz döntések miatt kiéleződnek az ellentétek az Európai Bizottság és a tagállamok között. Az Európai Bizottság egyre több területen von el hatásköröket, a szuverenitás újabb és újabb elemeit a tagállamoktól, most már egy évtizede.

A szerződések egyértelműen rögzítik, hogy a tagállamok a szuverenitásuk mely elemeit adják át. Ez nem azt jelenti, hogy lemondtak a szuverenitásukról, hanem a szuverenitás ezen elemeit közösen gyakorolják. Az uniós intézmények félnek a szerződések megbolygatásától, ezért a lopakodó hatáskörelvonási formákat gyakorolják. Gondoljunk csak a vakcinabeszerzésre, a közös gázbeszerzésre, vagy éppen a migrációs paktumra – mondta az államtitkár.

Kovács Zoltán Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel kapcsolatban azt mondta, alapvetés, hogy a kölcsönös tisztelet talaján közelítünk egymáshoz, azonban ez a tisztelet a nyugat-európai politika jelentős részéből teljesen hiányzik.

Ha kapcsolódási pontokat keresünk az amerikai és az európai politika között, akkor már csak ez is indokolttá tenné a személyes jó viszonyon kívül, hogy egy, egymás politikai szempontjait elfogadó és tiszteletben tartó viszony lehessen a két ország között.

Más kérdés, hogy természetesen a várható washingtoni döntések Európát egyetemesen fogják érinteni – mondta. Hozzátette: óvatos lenne azzal kapcsolatban, hogy lehet-e kivételezett státuszt elérni. „Mi előre felhívtuk a figyelmet ezekre a lépésekre, Európának észnél kell lenni, amikor az Egyesült Államokkal kereskedelemről tárgyal, mert a bezárkózás nem érdekünk” – emelte ki.

Arra a kérdésre, hogy Donald Trump Kínával kapcsolatban is tiszteletben tartaná a magyar szempontokat, Kovács Zoltán szerint ideológiai alapú nyomásgyakorlásra nem kell számítani, és ez önmagában nagy megkönnyebbülést fog jelenteni.

A kormány abból indul ki, hogy Magyarország továbbra is olyan hely, ahova bárhonnan jöhet befektetés. „Mi nyitottak vagyunk, és a legjobb feltételeket akarjuk ajánlani” – tette hozzá.

Mint mondta, aki Magyarországra jön befektetni, termelni, innovációs bázisokat létrehozni, az nemcsak Magyarországnak kedvez, hanem az európai versenyképességért és gazdaságért is fellép. Egyébként ez nem mond ellent például Trump elnök gazdaságpolitikájának sem, hiszen ő nem azt mondta, hogy ne Kínában termeljenek az Egyesült Államok számára, hanem az a termelés, amelyet az amerikaiak fogyasztanak, illetve az amerikai technológia lehetővé tesz, az termeljen az Egyesült Államokban.

Elolvasom a cikket