Tusk szerdán, a Varsóban hivatalos látogatáson tartózkodó Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel tartott közös sajtótájékoztatón tette a megjegyzéseket.
„Európa minden dimenzióban erősebb Oroszországnál” – jelentette ki Tusk, hozzátéve, hogy ha minden NATO-tagállam „annyit költene a védelemre, mint Lengyelország, akkor tízszer annyit költenénk, mint Oroszország”.
A NATO védelmi kiadásokra vonatkozó referenciaértékét jelenleg a GDP 2%-ában határozták meg, és ezt a célt sok ország nehezen tudta elérni. Lengyelország idén a GDP 4,7%-át kívánja a védelemre költeni, ami a legmagasabb arány a NATO-ban.
A múlt héten Donald Trump megválasztott amerikai elnök azt javasolta, hogy a NATO-országoknak a GDP 5%-át kellene védelmi kiadásokra fordítaniuk. Az Egyesült Államok vezette katonai blokk európai tagjai továbbra is „csak egy parányi töredékét” költik annak, amit Washington a védelemre, pedig őket jobban érinti a Moszkva és Kijev között zajló konfliktus – érvelt Trump.
Trump megjegyzéseit kommentálva Tusk szerdán azt mondta, hogy „az új washingtoni kormányzat, amint látja, hogy mennyire komolyan gondoljuk ezt a kérdést, más megközelítést, optimistább megközelítést fog alkalmazni Ukrajnával kapcsolatban”, nyilvánvalóan arra utalva, hogy hajlandó véget vetni az ukrajnai konfliktusnak, amint azt már többször jelezte.
Az EU- és NATO-tag Lengyelország az ukrajnai konfliktus kiéleződése óta Kijev egyik leghűségesebb támogatója. Most, hogy Lengyelország tölti be az EU soros elnökségét, Tusk ígéretet tett arra, hogy Varsó vezető pozícióját kihasználva felgyorsítja Ukrajna integrációját az unióba.
A védelmi kiadások növelésére irányuló Trump-féle törekvés vegyes reakciókat váltott ki, egyes uniós tisztviselők aggodalmukat fejezték ki a gazdasági megvalósíthatósággal kapcsolatban. Robert Habeck német gazdasági miniszter, aki a Zöldek kancellárjelöltjeként indul a februári előrehozott választásokon, „irreálisnak” nevezte a célt.