
Elég, ha időről időre felteszi magának ezt a három, egészségi állapotra vonatkozó kérdést, ahogyan azt Karan Rajan brit sebész, influenszer és bestseller író javasolja, hiszen már ezzel is sokat tehet az egészsége megőrzéséért.
Tegye fel magának ezt a három egyszerű kérdést, hogy kiderüljön milyen az egészségi állapota
Fontos, hogy rendszeresen átgondoljuk, hogyan állunk a mozgással, a bélflóránkkal és az immunrendszerünkkel kapcsolatosan. Rajan brit sebész és bestseller szerző három egyszerű kérdése segíthet abban, hogy ezekre a tényezőkre figyelve fenntartsuk az optimális állapotot.
1) Mennyit mozgok?
Gyakran halljuk, hogy napi 10.000 lépést kellene megtennünk, és hogy séta helyett lehetőleg a gyors gyaloglást válasszuk.
Azonban már az is sokat számít, ha az átlagos napi lépésszámunkat ezerről kétezerre növeljük, hiszen ezzel jelentősen csökkenthetjük a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Egy, a British Journal of Sports Medicine-ben megjelent tanulmány szerint napi négy perc intenzív mozgás – például gyors lépcsőzés vagy nehéz bevásárlótáskák cipelése – a középkorú és idősebb nők esetében felére csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Tehát már egy kis extra mozgás is rengeteget jelenthet!
2) Hogyan van a bélrendszerem?
Az egészséges bélrendszer kulcsfontosságú az általános egészségünk szempontjából: hatással van az immunrendszerre, az anyagcserére és még a pszichés állapotunkra is. A jó hír az, hogy a táplálkozás pozitív változtatásaival sokat tehetünk érte. A bélmikrobák különösen szeretik a prebiotikumokat, amelyek olyan oldható rostok, amelyek hüvelyesekben, gabonákban és diófélékben találhatók. A prebiotikumokat a bélbaktériumok rövid szénláncú zsírsavakká (posztbiotikumokká) alakítják, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak, és erősítik az immunrendszert. Emellett a probiotikumok is rendkívül hasznosak. Ezek élő mikroorganizmusok, amelyek többek között kefirben, savanyú káposztában és más, fermentált élelmiszerekben találhatók.
Ami nem tesz jót a bélrendszerünknek: antibiotikumok, cukor, alkohol, feldolgozott élelmiszerek, dohányzás és mesterséges édesítőszerek.
3) Milyen gyakran vagyok náthás?
Felnőttek esetében évente két-öt nátha teljesen normálisnak számít. Ahhoz, hogy az immunrendszer megfelelően működhessen, fontos, hogy elegendő alvást biztosítsunk, mivel az alváshiány negatívan befolyásolja az immunválaszt. Emellett egészséges táplálkozásra van szükség, mivel a bélrendszer alapvetően fontos az immunitás szempontjából. Októbertől márciusig Rajan szerint érdemes D-vitamin-készítményeket szedni, mivel ezek is hozzájárulnak az immunitáshoz.
Továbbá fontos, hogy mozgásban maradjunk, elegendő vizet igyunk, és olyan ételeket fogyasszunk, amelyek magas víztartalommal rendelkeznek – hiszen az immunrendszer egy nagy része, a nyirokrendszer, a folyadékra támaszkodik.
A krónikus stressz is gyengítheti az immunválaszt, ezért érdemes elgondolkodni, hogyan csökkentheti a stresszfaktorokat.