A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője jelezte: azoknak tehát, akik Közép-Európát kárhoztatják az olcsóbb és kevésbé környezetszennyező vezetékes beszerzések elmaradása miatt, érdemes lenne előbb a saját házuk táján sepregetni – írta meg a Magyar Nemzet.
A Világgazdaság értesülése szerint Európa 49,5 milliárd köbméter orosz gázt importált vezetékeken, és további 24,2 milliárd köbmétert cseppfolyósított formában. Jan-Eric Fahnrich, a Rystad Energy gázpiaci elemzője a The Guardian cikkében rámutatott: a vásárolt LNG egy része valószínűleg más országoknak került továbbértékesítésre. Az EU ugyan célként tűzte ki, hogy 2027-re teljesen megszünteti az orosz fosszilis tüzelőanyagok importját, a gázra vonatkozó tilalmat eddig nem vezették be.
A tagállamok viszont 2025 márciusától megtiltják az orosz LNG „átrakodását” harmadik országokba. Hortay Olivér arra is felhívta a figyelmet, hogy az ukrán vezetés az energiaszállításokat politikai nyomásgyakorlásra használja. Példaként említette a Lukoil-ügyet, valamint a jelenlegi gáztranzit leállítását, ami jelentős kihívásokat okozott Közép-Európa energiaellátásában. Szerinte az ukrán vezetés lépései komoly károkat okoznak a régiónak, és ezekkel szemben határozott fellépés szükséges.