
Szokott módon idén is meghirdette a településekre ideiglenesen beköltöző fülesbaglyok megszámolását a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Mint a szervezet lapunkhoz eljuttatott közleményéből kiderül, e szárnyasok különleges viselkedése, hogy a téli időszakban csapatosan keresik fel a városok-falvak belterületeit. Egy-egy ilyen ponton többnyire néhány vagy néhány tucat egyed látható, de Magyarország bagoly „fővárosában”, Túrkevén, illetve a szomszédos Kisújszálláson az összesített létszámuk egyes években akár az ezret is meghaladhatja.
A jelenség hátterében az érintett települések környékének gazdag zsákmányállat-kínálata (egér- és pocokfajok) áll. A baglyok pedig valószínűleg azért választják a zavartság miatt látszólag kedvezőtlenebb belterületi fákat nappali pihenőhelyül, mert a településeken ezekből általában több van, mint a szántókon, gyepeken. Emellett a lakott területekről hiányoznak azok a nagyobb testű ragadozómadarak, melyek veszélyt jelentenének a bagolysokaságra.
A jószágok jelenléte természetesen semmiféle fizikai veszélyt nem jelent az emberekre, a társ- és háziállatokra. A fák alatt jelentkező ürülék- és köpetpotyogás (felöklendezett, emészthetetlen szőr- és csontgombóc) az általános higiénés szabályok betartása mellett nem hordoz fertőzéskockázatot.
A telelő baglyok felmérése hármas célt szolgál. Egyrészt a lakosság tájékoztatásával a madarak és telelőhelyeik védelme. Másrészt az adatközlők szélesebb köre sokkal pontosabb országos adatokat szolgáltat a jelenség területi eloszlásáról és nagyságrendjéről, mintha a felmérést csak hivatásos szakemberek végeznék. Harmadrészt arra buzdítja a felnőtteket és fiatalokat egyaránt, hogy még több időt a szabadban töltve természetvédelmi szempontból is hasznos önkéntes munkát végezve közösen tegyenek hazánk gazdag madárvilágának védelme érdekében.
Az MME a részleteket, a jelentőlapot és az előző évi felmérési eredményeket ezen az oldalon közölte.