
A Joachim le Bomin által vezetett francia régészeti misszió a lyoni egyetemmel és a kairói Francia Keleti Régészeti Intézettel együttműködve végez ásatásokat. Sherif Fathy, Egyiptom idegenforgalmi és régiségügyi minisztere jelentette be a márványszoborfej figyelemre méltó felfedezését – számol be a greekreporter.com.
Az életnagyságot meghaladó méretű szobor feje körülbelül 38 cm magas. Valószínűleg egy nagyobb alkotáshoz tartozott, amely eredetileg nem egy magánlakásban, hanem egy fontos politikai környezetben állt. Ez arra utal, hogy egykor egy kiemelkedő középületben állhatott, valószínűleg a ptolemaioszi korszakban, amikor a realista portréfestészet virágzott.
Mohamed Ismail Khaled, a Legfelsőbb Régiségtanács (SCA) főtitkára hangsúlyozta, hogy a fej mérete a közéletben vagy a politikai életben betöltött fontos szerepre utal. Mohamed Abdel Badie, a Régiségek Legfelsőbb Tanácsának (SCA) egyiptomi régiségekkel foglalkozó részlegének igazgatója megjegyezte, hogy a fej aprólékos kézműves munkát és a késő hellenisztikus korszakra jellemző realista stílust mutat.
A görög szobor vonásainak első elemzése szerint egy idős férfit ábrázol borotvált fejjel, szigorú arckifejezéssel, ami kiemelkedő státuszára utal. Bár egyértelmű, hogy az alak fontos volt, az előzetes vizsgálatok szerint nem király, hanem egy jelentős közéleti személyiség lehetett – ez a megállapítás kiemeli Taposiris Magna jelentőségét IV. Ptolemaiosz idejétől kezdve.
A diadochiai háborúk után létrejött királyságok közül a ptolemaioszi Egyiptom volt a leggazdagabb, és gyakran a legnagyobb politikai és kulturális befolyással rendelkezett. Ez volt az utolsó, amelyik közvetlen római uralom alá került.
A ptolemaioszi monarchia jellege Egyiptomban sok tekintetben mintát adott más hellenisztikus királyságok számára. Ez a stílus a görögök azon tudatából alakult ki, hogy Egyiptomot, annak erőforrásait és népét uralni kell.
A dinasztia egyúttal megalapozta Egyiptom pályáját afelé, hogy hatalmát integrálja az egyre inkább hellenizálódó mediterrán világba.
A csapat alaposan kivizsgálja, hogy miért találtak egy ősi fejet egy évszázadokkal később épült házban. További vizsgálatokat is végeznek majd, hogy kiderítsék az alak kilétét.
A görög szobor feje a Ptolemaiosz-dinasztiához tartozik, egy makedón dinasztiához, amelyet I. Ptolemaiosz Szoter alapított, amikor Nagy Sándor tábornokai felosztották hatalmas birodalmát, miután Nagy Sándor Kr. e. 323-ban meghalt.
I. Ptolemaiosz Kr. e. 305. november 7-én nyíltan átvette Egyiptom királyi hatalmát. Leszármazottai Egyiptomot VII. Kleopátra i. e. 30. augusztus 12-én bekövetkezett haláláig uralták.