
Évente több ezer nőnél diagnosztizálnak méhnyakrákot. A betegség azonban gyakran kevés tünettel jár, és azok, amelyek megjelennek, gyakran csak akkor jelentkeznek, amikor a rák már előrehaladott.
Az egyik ilyen tünet egy sajátos szag. Kristina Butler, a Mayo Klinika nőgyógyászati onkológusa elmagyarázza, hogy az egyik jel lehet a hüvelyi folyás, amelynek „bűzös szaga” van.
Elmondta: „Amikor elkezdődik, a méhnyakrák nem feltétlenül okoz tüneteket. Ahogy növekszik, a méhnyakrák jeleket és tüneteket okozhat”. Elmondta, hogy ezek közé tartoznak:
– vaginális vérzés közösülés után, a menstruáció között vagy a menopauza után;
– a szokásosnál erősebb és hosszabb ideig tartó menstruációs vérzés;
– vizes, véres hüvelyi folyás, amely nehéz és kellemetlen szagú lehet;
– kismedencei fájdalom vagy fájdalom a közösülés során.
A kenetvizsgálat feltárja az esetleges elváltozásokat, ami lehetővé teszi a gyors intézkedést.
Dr. Butler azt mondja: „A méhnyakrák akkor kezdődik, amikor a méhnyak egészséges sejtjeiben DNS-változás alakul ki. A sejt DNS-e tartalmazza azokat az utasításokat, amelyek megmondják a sejtnek, hogy mit tegyen. A változások azt mondják a sejteknek, hogy gyorsan szaporodjanak.”
„A sejtek tovább élnek, miközben az egészséges sejtek természetes életciklusuk részeként elpusztulnának. Ez túl sok sejtet okoz. A sejtek daganatnak nevezett tömeget képezhetnek. A sejtek behatolhatnak az egészséges testszövetekbe, és elpusztíthatják azokat. Idővel a sejtek elszakadhatnak és átterjedhetnek a test más részeire.”
„A legtöbb méhnyakrákot a HPV okozza. A HPV egy gyakori vírus, amely szexuális érintkezés útján terjed. A legtöbb embernél a vírus soha nem okoz problémát. Általában magától elmúlik. Egyeseknél azonban a vírus olyan változásokat okozhat a sejtekben, amelyek rákhoz vezethetnek.”
Dr. Butler szerint a méhnyakráknak számos kockázati tényezője van. Ezek közé tartoznak:
- Dohányzás – A dohányzás növeli a méhnyakrák kockázatát. Ha a HPV-fertőzés olyan embereknél történik, akik dohányoznak, a fertőzések általában tovább tartanak, és kevésbé valószínű, hogy elmúlnak. A HPV okozza a legtöbb méhnyakrákot.
- A szexuális partnerek számának növekedése – Minél több szexuális partnere van, és minél több szexuális partnere van a partnerének, annál nagyobb az esélye, hogy HPV-t kapjon.
- Korai szexuális aktivitás – A korai életkorban történő szexuális kapcsolat növeli a HPV kockázatát.
- Egyéb szexuális úton terjedő fertőzések – Más szexuális úton terjedő fertőzések, más néven nemi úton terjedő betegségek előfordulása növeli a HPV kockázatát, ami méhnyakrákhoz vezethet. A kockázatot növelő egyéb nemi úton terjedő fertőzések közé tartozik a herpesz, a klamídia, a gonorrhea, a szifilisz és a HIV/AIDS.
- Gyengült immunrendszer – Nagyobb valószínűséggel alakulhat ki méhnyakrák, ha immunrendszerét egy másik egészségügyi állapot gyengíti, és HPV-vel fertőzött.
- Vetélésgátló gyógyszereknek való kitettség – Ha az édesanyja a terhessége alatt a dietilstilbesztrol, más néven DES nevű gyógyszert szedett, az Ön méhnyakrákjának kockázata megnőhet. Ezt a gyógyszert az 1950-es években használták a vetélés megelőzésére. Kapcsolatban áll a méhnyakrák egy fajtájával, az úgynevezett tiszta sejtes adenokarcinómával.