Kitörés küszöbén a félelmetes tűzhányó

MH
2025. január 29. szerda. 16:55

Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy a pajzsvulkánokra jellemző, alacsony viszkozitású, hígan folyó láva miatt a várható kitörés során nem egy hatalmas, robbanásszerű eseményre kell számítani. Bill Chadwick vulkanológus hangsúlyozta, hogy a magma fokozatosan fog feltörni, és új tengerfenéki rétegeket alakít majd ki.

Így valószínűleg nem keletkezik szökőár, és más drámai eseménnyel sem kell számolni.

A vulkán régóta a kutatók célkeresztjében áll: 1997 óta figyelik folyamatosan a környékén zajló szeizmikus eseményeket. A megfigyelések szerint az elmúlt legalább hat hónapban a földrengések száma napról napra nőtt, és az Axial Seamount nem viselkedhet így a végtelenségig – írta blogbejegyzésében Chadwick és kollégája, Scott Nooner, az Észak-karolinai Egyetem geofizikusa.

Mivel a vulkán víz alatt helyezkedik el, az emberekre nem jelent közvetlen veszélyt, de a megfigyeléséből származó információk értékesek lehetnek a vulkáni folyamatok megértése szempontjából. Az Axial Seamount az elmúlt harminc évben háromszor tört ki, legutóbb 2015-ben volt aktív.

A kutatók szerint mostanra ismét elérte azt a „felduzzadt” állapotot, amely a 2015-ös kitörést megelőzte.

A vulkán felszínének emelkedését a földkéregbe nyomuló magma okozza. Egy friss tanulmány több magmakamrát azonosított a vulkán alatt, amelyek aszimmetrikusan helyezkednek el a Föld felső kérgében – a bazalt és a magnéziumban, vasban gazdag gabbrórétegei alatt. A kutatók az Axial Seamount fő magmakamrája és a tengerfenéki hasadékok közötti kapcsolatot is feltérképezték, ám az továbbra sem teljesen világos, miért éppen a vulkán keleti peremén nyíltak meg az 1998-as, 2011-es és 2015-ös kitörésekkor a repedések.

Az Axial Seamount olyan tektonikus környezetben helyezkedik el, ahol a Juan de Fuca-lemez a Csendes-óceáni-lemezzel találkozik. Itt a két lemez széttolódásával új tengerfenék alakul ki, és a felszínre törő magma friss óceáni kérget hoz létre. Chadwick szerint az Axial Seamount vizsgálata mintául szolgálhat más vulkánok működésének megértéséhez is: „Abban bízunk, hogy az itt szerzett tapasztalatokat a világ összes vulkánjára alkalmazhatjuk.”

A friss eredményeket a kutatók a Nature tudományos folyóiratban tették közzé.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.