„Bárki okozhat járványt”

Ezek a vírusok betegítenek meg télen a legnagyobb valószínűséggel – írja a vm.ru.

Influenza vírusok

Az A és B típusú vírusok a hideg évszakban a legaktívabbak. Ezek okozzák az influenzát, amely lázzal, testfájdalommal, fejfájással és egyéb tünetekkel járhat. Különösen veszélyes az idősekre és a krónikus betegségben szenvedőkre. Az influenza súlyos szövődményekhez vezethet, ezért fontos, hogy szorosan figyelemmel kísérje az állapotát.

Légúti szinciális vírus (RSV)

Ezek a vírusok különösen gyakoriak a kisgyermekeknél, és hörghurutot és tüdőgyulladást okozhatnak. Felnőttek is megbetegedhetnek, de a tünetek általában kevésbé súlyosak. Szezonális mintázata van, a téli hónapokban tetőzik az aktivitása. A vírus gyakran okoz légúti fertőzéseket gyermekeknél és időseknél.

Koronavírusok

Bár egész évben keringhetnek, egyes törzsek, mint például a SARS-CoV–2 (a Covid–19 világjárványt okozó vírus), télen hajlamosak a fertőzések számának növekedésére.

Parainfluenza-vírusok

Ezek felső légúti megbetegedéseket, többek között gégegyulladást és hörghurutot okoznak. Aktivitásuk télen szintén megnő.

Rhinovírusok

A rhinovírusok a nátha fő kórokozói, amelynek tünetei például orrfolyás, köhögés és torokfájás.

Adenovírusok

A tünetek széles skáláját okozhatják, az enyhe megfázástól a súlyos tüdőgyulladásig, gyakran kötőhártya-gyulladással kísérve. Gyermekeket és fiatal felnőtteket gyakrabban érintenek.

Metapneumovírus-fertőzés (MPVI)

Ezt a betegséget a humán metapneumovírus (hMPV) okozza. Először 2001-ben azonosították, és azóta fontos légúti fertőző kórokozóként ismerik el, különösen kisgyermekek és idősek körében. A hMPV az influenzához és más akut légúti fertőzésekhez hasonló tüneteket okoz, beleértve a köhögést, orrfolyást, lázat és nehézlégzést.

Járványveszély

Az ARVI bármelyik kórokozója járványt okozhat, beleértve a koronavírust is.

Ennek oka, hogy a vírusok, köztük a SARS-CoV–2 is, idővel mutálódnak. Ezek a mutációk új változatok megjelenéséhez vezethetnek, amelyek az eredeti törzstől olyan tulajdonságaikban különböznek, mint például: a fertőzőképesség, a betegség lefolyásának súlyossága és a vakcinákkal szembeni rezisztencia – figyelmeztetett a terapeuta.

A járványhelyzet előrejelzései általában a délkelet-ázsiai országok légúti fertőzéseinek előfordulási adatain alapulnak. Az orvos szerint 2024-ben Japánban jelentősen megnövekedett az influenza, Kínában pedig a metapneumovírus-fertőzés előfordulása.

Ennek megfelelően 2025 telén-tavaszán nagy a valószínűsége annak, hogy Oroszországban megnő az említett fertőzések előfordulása. Egyik vírus sem valami új vagy egzotikus. És ha a metapneumovírus-fertőzés megelőzése főként nem specifikus (egészségfejlesztés és a beteg emberekkel való érintkezés minimalizálása), az influenza megelőzése sokkal hatékonyabb a lakosság éves oltása miatt – zárta a szakértő.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.