Megtalálták a kulcsot a macskákkal való kommunikációhoz

Csupán többet kell a macskákra mosolyogni. Nem emberi módon, hanem macska módjára, összehúzva a szemünket és lassan pislogva.

A macska és az ember közötti interakciók megfigyelésével a tudósok megerősítették, hogy ez a kifejezés arra készteti mind a ismerős, mind az idegen macskákat, hogy közelebb kerüljenek az emberekhez, és fogékonyabbak legyenek az emberekre.

„Ez a módszer olyasvalami, amit már sok macskatulajdonos gyanított, ezért izgalmas, hogy bizonyítékot is találtunk rá” – fogalmazott Karen McComb, a Sussexi Egyetem pszichológusa egy 2020-as nyilatkozatában.

Bárki, aki már töltött időt együtt macskával, valószínűleg látta ezt a „részben csukott szemű” arckifejezésüket, amit lassú pislogással kísért. Ez hasonlít ahhoz, ahogy az emberi szemek összeszűkülnek mosolygás közben, amikor ellazulunk és elégedettek vagyunk. Ezt a kifejezést egyfajta macskamosolyként értelmezhető.

Az első kísérletben a tulajdonosok 14 különböző háztartásból származó 21 macskára pislogtak lassan. Miután a macskaák kényelmesen elhelyezkedtek az othonukban, a tulajdonosokat arra utasították, hogy üljenek le körülbelül egy méterrel arrébb, és lassan pislogjanak, amikor a macska rájuk néz. A kamerák a tulajdonos és a macska arcát is rögzítették, és az eredményeket összehasonlították azzal, ahogyan a macskák emberi interakció nélkül pislognak.

Az eredmények azt mutatták, hogy a macskák nagyobb valószínűséggel pislognak lassan a gazdájukra, miután ugyanezt látták tőlük is.

A második kísérletben nyolc különböző háztartásból származó 24 macska vett részt. Ezúttal nem a tulajdonosok pislogtak, hanem a kutatók, akik nem érintkeztek a macskával. Kontrollként rögzítették, ahogy a macskák pislogás nélküli állapotra reagáltak, amikor az emberek szemük pislogása nélkül néztek a macskákra.

A kutatók ugyanazt a lassú pislogás folyamatot hajtották végre, mint az első kísérletnél, és nyújtottak kezet a macska felé. Azt figyelték meg, hogy nemcsak hogy a macskák nagyobb valószínűséggel pislogtak vissza, hanem nagyobb valószínűséggel közeledtek is az emberhez.

„Ez a tanulmány az első, amely kísérletileg vizsgálja a lassú pislogás szerepét a macska-ember kommunikációban” – mondta McComb.

„És ez olyasvalami, amit ki lehet próbálni a saját macskájával otthon, vagy olyan macskákkal, akikkel az utcán találkozunk. Ez egy nagyszerű módja annak, hogy erősítse a macskákhoz fűződő köteléket. Próbálja összehúzni a szemét, mintha egy nyugodt mosollyal tenné, majd csukja be a szemét néhány másodpercre. Azt fogja tapasztalni, hogy ők maguk is ugyanígy reagálnak, és elkezdhet egyfajta beszélgetést.”

Nehéz megérteni, hogy a macskák miért pislognak így az emberekre. A jóindulatú szándékok jelzésének eszközeként értelmezték, mivel a macskákról azt gondolják, hogy nyílt bámészkodást fenyegetőnek értelmezik. De az is lehetséges, hogy a macskák fejlesztették ki ezt a kifejezést, mert az emberek pozitívan reagálnak rá. A háziasított állatok esetében gyakran lehetetlen ezt megállapítani.

Ez valami, amit ki lehet próbálni a saját macskánkkal otthon, vagy azokkal a macskákkal, akikkel az utcán találkozunk. Ez nagyszerű módja lehet arra, hogy javítsuk a macskákhoz fűződő köteléket. Ha megtanuljuk, hogyan javítsuk kapcsolatainkat ezekkel a rejtélyes állatokkal, az az érzelmi egészségük javításának egyik módja lehet – nemcsak az otthon, hanem más helyzetben is.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.