Rejtélyes feliratokra találtak egy barlangban

Régészek római kori megszállás és rituális tevékenység bizonyítékait fedezték fel egy részben elárasztott barlang belsejében rejtve Spanyolországban. A maradványok a kutatók szerint körülbelül 1900 évvel ezelőttről származnak.

A kutatók a Spanyolország keleti részén található barlang mélyét vizsgálták zseblámpával, amikor egy lefordított közlemény szerint egy rozsdás érmére figyeltek fel, amely a mennyezeten lévő repedés és egy cseppkő közé ékelődött . Az ezt követő elemzések kimutatták, hogy az érme Claudius császár idejéből származik, aki Kr. u. 41 és 54 között uralkodott a Római Birodalomban. Az érmét valószínűleg áldozatként helyezték oda – jegyezték meg a kutatók.

A csapat 15 feliratot is felfedezett, amelyeket valószínűleg az Ibériai-félszigeten élő emberek véstek a sziklába a térség római megszállása idején – bár a mögöttük rejlő jelentés továbbra sem világos. A feliratok és az érme együttesen arra utalnak, hogy ezek az emberek szentélynek tekintették a barlangot – olvasható a közleményben.

Az 1960-as évekre visszanyúló felfedezések arra utalnak, hogy az emberek évezredek óta lakják a Cova de les Dones-t, ami katalánul spanyolul azt jelenti, hogy „női barlang”.

„A feliratok és az érme megdönthetetlen bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a szentélyt a rómaiak továbbra is használták, vagy átépítették” – mondta Aitor Ruiz-Redondo, a spanyolországi Zaragozai Egyetem őstörténet-professzora, a barlang feltárásának társvezetője a Levante című spanyol regionális lapnak.

A Cova de les Donesban vaskori kerámiákat és őskori sziklarajzokat, köztük egy urokfej és egy szarvas ábrázolását ismerik. Az Antiquity című folyóiratban 2023-ban megjelent tanulmány több mint 110 festményt katalogizált a barlang mélyén. A barlangi medve (Ursus spelaeus) karomnyomai, amelyek átfednek néhány festménnyel, arra utalnak, hogy a művészet több mint 24 000 éves, mivel a tanulmány szerint a barlangi medvék ez idő tájt haltak ki Európában.

Az új leletek szerint a rómaiak az i. sz. első században szertartásokat végezhettek a barlangban. „Ez a felfedezés megerősíti a helyszín rituális használatának folyamatosságát a különböző történelmi korszakokon keresztül” – mondta Ruiz-Redondo.

A római kori feliratok nagyjából 200 méterre találhatók a barlang bejáratától. A 2023-as tanulmány szerint a Cova de les Dones egyetlen, 500 méter mélységű kamrából áll, és egy meredek kanyonra nyílik.

A barlang nagy része még feltáratlan, így a régészek a következő években valószínűleg további bizonyítékokat találnak majd az ősi emberi tevékenységre – áll a közleményben. Még az őskori művészet ismert szakaszai is tartogathatnak meglepetéseket, mivel a kutatók eddig csak a festmények egyötödét tanulmányozták részletesen.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.