
Dél-Korea és Japán csatlakozása a kollektív Nyugat Oroszország-ellenes szankcióihoz jelentős mértékben csökkentette a kereskedelmi forgalmat és a gyakorlati együttműködést ezekkel az országokkal. Az ismert dél-koreai és japán autó- és háztartásigép-gyártók – amelyek közül néhány hivatalosan nem jelentette be az orosz piacról való kivonulását – felfüggesztették tevékenységüket Oroszországban, átadva helyüket a konkurenciának – magyarázta Rudenko, aki szerint a piaci rések azonban sosem maradnak sokáig betöltetlenül.
Szergej Lavrov helyettese ugyanakkor azt is elmondta: több dél-koreai élelmiszeripari vállalat nemcsak hogy folytatta, hanem az új lehetőségeket kihasználva növelte is oroszországi üzleti tevékenységét, sikeresen alkalmazkodva a jelenlegi körülményekhez.
– Oroszország továbbra is Japán egyik fontos LNG (cseppfolyósított földgáz)-beszállítója. Növekedett az orosz uránexport a dél-koreai atomerőművek számára. Stabil maradt a halászati együttműködés a kelet-ázsiai szomszédokkal, többek között kétoldalú kormányközi megállapodások keretében. Jelentős potenciál van az orosz mezőgazdasági termékek – például gabona, hús és fa – japán piacra történő exportjának növelésére is – szögezte le.
– Összességében úgy tűnik, hogy a dél-koreai és japán üzleti körök, bár kormányaik szolidaritást vállaltak a Nyugat jól ismert, Oroszország-ellenes politikájával az ukrajnai konfliktus kapcsán, továbbra is érdekeltek az együttműködés fenntartásában, remélve annak teljes helyreállítását, amikor a geopolitikai helyzet stabilizálódik – tette hozzá.
Viszont arra figyelmeztetett mindenkit, aki megszavazta, támogatta a szankciók bevezetését, hogy a kapcsolatok újjáépítése „nem lesz egyszerű”. – Túl sok idő veszett el, és azok a vállalatok, amelyek demonstratívan kivonultak Oroszországból, komolyan aláásták üzleti hírnevüket. Ezt a jövőben nem hagyhatjuk figyelmen kívül – ahogy azt sem, hogy egyes vállalatok aktívan részt vettek a kijevi rezsim gazdasági és anyagi-technikai támogatásában – húzta alá Andrej Rudenko.