
MH/MTI
2025. február 10. hétfő. 21:49
Such György, az Országgyűlés hivatalának főigazgatója az eseményen közölte, a május 12-i tanácskozási nap első ülésszakának fő témája az Európai Unió jövője, a föderalizmus és a nemzeti szuverenitás kérdése lesz, amivel kapcsolatban a tervek szerint Orbán Viktor kormányfő, valamint az osztrák törvényhozás, a francia alsóház és az Európai Parlament elnöke is felszólal.
Hozzátette: a második ülésszak során olyan kérdések kerülnek napirendre, mint a regionalizmus, Európa kulturális identitásának megőrzése és a közélet közelebb vitele a választókhoz, itt a programterv szerint az olasz alsóház, a szerbiai parlament, a svájci nemzeti tanács elnöke is felszólal, majd a záró ülésen fogadják el a tanácskozás következtetéseit.
Alessandro Chiocchetti, az Európai Parlament (EP) főtitkára interneten közvetített beszédében azt emelte ki: a világban zajló változások folyamatos alkalmazkodást követelnek meg a törvényhozásoktól.
A környezetünkben a politikai dinamika egyre összetettebb jegyezte meg, hangsúlyozva, óriási előnyöket jelent a nehéz és összetett feladatot ellátó főtitkárok rendszeres tapasztalatcseréje.
A növekvő politikai szkepticizmus kezelésének kérdésére kitérve hangsúlyozta: a demokrácia nem közvetíthető csak intézményeken, törvényeken keresztül, azt elsősorban tanítani kell. Ezért a törvényhozás mellett a demokrácia alapvető értékeinek és elveinek oktatóiként is el kell járniuk a parlamenteknek – mondta.
Megemlítette: az EP oktatási programokat indított a demokrácia oktatásának érdekében, a tudatosság előmozdítását és a részvételt támogatva.
Hozzátette: az EP látogatói és digitális stratégiát dolgozott ki a fiatalok tudatosságának, aktív részvételének elősegítése érdekében, számos látogatóközponttal és a virtuális térben is várja a kontinens és a közösség története, jelene iránt érdeklődőket.
Felvetette: az együttműködés keretében a parlamentek férhessenek hozzá egymás oktatási, képzési anyagaihoz.
Az Európai Unió Interparlamentáris Elektronikus Információcsere Platformjához (IPEX) kapcsolódó dokumentumok megtárgyalása során Fernando Galindo, a spanyol képviselőház főtitkára, az IPEX társelnöke azt hangsúlyozta: több állam törvényhozása is csatlakozott a rendszer igazgatóságához, lehetővé téve, hogy az IPEX a jövőben is értékes szereplője legyen az interparlamentáris együttműködésnek.
Megemlítette: nemrégiben bemutatták a rendszer 3.0 verzióját, majd a testület oktatási és közösségi média területén végzett munkáját emelte ki.
Sara Sieira, a spanyol szenátus főtitkára, az IPEX másik társelnöke azt nevezte célnak, hogy maradandó hatást kifejtő megoldásokat dolgozzanak ki a rendszer fejlesztése során, hangsúlyozva, fel kell ismerni az interparlamentáris információcsere eme platformjának jelentőségét.
A rendszert a parlamentek közötti adatcsere nélkülözhetetlen eszközének nevezte, amely a döntéshozatal és az átláthatóság előmozdítására is alkalmas, és végül az egyablakos ügyintézés eszközévé válhat.
Az ülést levezető Such György a vita elején hangsúlyozta: az IPEX pótolhatatlan és alábecsült eszköz a parlamentek kezében, ezért fontos továbbfejlesztése, majd jelezte, Magyarország májusban veszi át az IPEX rotációs elnökségét.