Európának nem osztanak több lapot?

Az Egyesült Államok és Oroszország közötti, Rijádban zajló előzetes béketárgyalások árnyékában Emmanuel Macron francia elnök Párizsban az európai országok csúcstalálkozóját hívta össze. A találkozó célja egy európai cselekvési terv kidolgozása Ukrajna jövőjére vonatkozóan, írja a The Guardian.

Európában amiatt aggódnak, hogy Oroszország az USA-val folytatott tárgyalások révén újraindíthatja Ukrajna semlegességére vonatkozó tervét, ami egy amerikai–orosz befolyási övezetek közötti megosztást jelentene.

Európa kimarad a tárgyalásokból

A párizsi csúcstalálkozó célja egy európai cselekvési terv kidolgozása a Trump-adminisztráció lépéseit követően. A találkozón a tervek szerint meg kell határozni a válaszlépéseket az amerikai kérésre is, miszerint az európai vezetők tisztázzák, hogy hajlandók-e csapatokat küldeni egy esetleges fegyverszünet utáni stabilizációs erőbe. A találkozón Keir Starmer brit miniszterelnök, Olaf Scholz német kancellár és Donald Tusk lengyel kormányfő is részt vesz. A Downing Street úgy véli, hogy Starmer központi szerepet játszhat Ukrajna jövőjének biztosításában, közvetlenül figyelmeztetve Trumpot egy lehetséges amerikai–orosz felosztásra.

A brit miniszterelnök eközben arról beszélt, hogy kész és hajlandó brit csapatokat telepíteni Ukrajnába, hogy a békemegállapodás részeként segítsenek garantálni Ukrajna békéjét.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ugyanakkor kételkedik Vlagyimir Putyin hajlandóságában az engedményekre, és megismételte azon állítását, miszerint Oroszország támadást tervez a NATO-országok ellen jövőre. Ukrajna és szövetségesei úgy vélik, hogy Putyin a háború utáni világrend átalakítását tekinti a fegyverszünet előfeltételének.

Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter megerősítette a találkozót, kiemelve az európai egység felerősödését. A csúcstalálkozó Olaszország és Dánia részvételével zajlik, valamint Mark Rutte NATO-főtitkár és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is jelen lesz.

A találkozón megvitatják, hogy milyen védelmi képességeket tudna nyújtani Európa Ukrajnának, beleértve a NATO-tagság lehetőségét is egy orosz fegyverszünetsértés esetén.

Barrot hangsúlyozta: csak az ukránok dönthetnek a harc leállításáról, és hogy soha nem fognak megállni, amíg nem biztosak abban, hogy a javasolt béke tartós lesz. A NATO-tagság ajánlata egy orosz fegyverszünetsértés esetén – amely valószínűleg amerikai garanciát igényel Ukrajnának – amerikai szenátorok és európai vezetők támogatását is élvezi.

Elolvasom a cikket

hirlistazo.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.